různé Čteníčko

Máte rádi štěňátka?


myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Aby štěně doma nečůralo...

Když si člověk koupí první štěně, touží jen po tom, aby většinu času štěně trávilo po jeho boku. Jedním, a to hlavním problémem je, naučit pejska konat potřebu venku a ne v obýváku či dokonce v naší posteli. Hlavní otázkou je, jak ho to naučit. Nic netušícímu novopečenému majiteli štěňátka nezbývá nic jiného, než se vyptávat okolí, bádat v odborné literatuře či zkoušet různé metody výchovy o čistotě. Avšak než ho to naučíte, tak máte stoprocentní záruku, že hadr na podlahu se stane vaším každodenním pomocníkem.

Existuje mnoho způsobů jak naučit štěně, aby nám nedělalo loužičky na koberec. Například známe metody jako jsou vytahání štěněte za kůži na krku či namáčení čumáku do výkalů, ale tyto trochu ""drastické"" způsoby mohou vést k opačnému výsledku a štěně se bude bát, kdykoliv bude chtít udělat potřebu. V takovém případě si štěně bude vybírat ""temné zákoutí"" v bytě, kde svou potřebu vykoná, aby ho ""tyran"" páníček neviděl. Také ho v žádném případě netrestejte, když přijdete domů z práce či nákupu a najdete na podlaze loužičku. Štěně Vás začne vítat a vy na něj hned spustíte smršť nadávek, výhružek nebo ho fyzicky potrestáte. Štěně pak bude mít dojem, že ho trestáte za to, že Vás vítá. Vhodnější a zároveň asi nejrozšířenější metodou je naučit štěně čůrat na noviny. Je vhodná pro ty chovatele, kteří nemohou se svým miláčkem trávit 24 hodin denně. Také budete muset posléze štěněti vysvětlit, že si musí odvyknout ""venčit se na noviny"", ale že potřeba se vykonává venku. Ale na druhou stranu nikdo neví co se stane, když noviny odstraníte.

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

 

Víly... Věříte pohádkám...?
Víla, též rusalka nebo divoženka je nadpřirozená bytost jež v různých obdobách nacházíme v mytologii Evropy už od ranného starověku. Samotný výraz víla je slovanský ale v jiných pantheonech zaujímají jejich místo nixy (u Germánů), sidhe (u Keltů) a nymfy (u Řeků), podobnými bytostmi jsou i mořské panny. Ve středověku se pro ně používalo starofrancouzské slovo fae, z čehož vychází dnešní anglické fairy. V některých oblastech měly víly velký náboženský význam, například na Balkáně.

Druhy

Především na Balkáně byly známe víly horské (vile planinkinje, samovile samogorske), které žily v jeskyních a uměly se měnit v hady. Za jejich obdobu lze považovat vládkyni jeskyní a dolů Runu (též zemná paní), známou v Čechách, ženu vládce podzemí Kovlada a královnu permoníků.

Taktéž na Balkáně byly známy víly vzdušné (samovile oblankinje). Ty se pohybovaly vzduchem a měly vliv na počasí, především na oblačnost a bouře, blesky byly jejich šípy. Rusové zase znali tři sestry větru Burju (bouři), Mjatel (metelici) a Vjugu (vánici). V Čechách zase Meluzínu či Větrnici což byla bytost v bílém rouše naříkající v komínech a na hrobech.

Dále jsou známé víly lesní žijící ve stromech popisované jako krásné průsvitné dívky v lehkých šatech se zlatými či rusými vlasy. Tyto vlasy byly zdrojem jejich síly, uměly se měnit v různá zvířata například koně, vlka, sokola či labuť a vyznaly se v léčení a věštění. Také vyjížděly na lov na koni či jelenu nebo tančily v lese, a zpívaly. Zjevovaly se, když padala rosa nebo se tvořila duha.

Vodní víly jsou často označovány jako rusalky, obývají prameny, řeky a jezera a měly blízko k vodníkům. Jejich vlasy musí být vždy mokré, jinak rusalka zemře. Tato víla může rozčesáváním svých vlasů způsobit i povodeň.

Existují také víly zlé zvané judy nebo jezinky jež byly sice krásné a obývaly vodu či les, ale lidi topily a sváděly z cest. Na Slovensku bývají nazývané bosorky.

Divoženkami či divými ženami bývají nazývány ošklivé a neupravené víly, jež často kradly lidské děti a vyměňovaly je za svoje. Obývají lesy nebo jeskyně (pak jsou nazývány jeskyňky)

Vztah víl k lidem

Z hlediska důsledků, které vztahy víl k lidem mohou mít, je lze rozdělit na:

Pozitivní

Vztah víl k lidem je ale často líčen také jako velmi kladný. Někde víly mladým mužům neubližují, ale naopak jim pomáhají, drží nad nimi ochrannou ruku a obdarovávají je (např. v Srbsku jsou známé vílí „posestriny“, pomyslné sestry a ochránkyně mladých junáků). Dokonce se za ně mohou i provdat (v některých pověstech dobrovolně, v jiných z donucení, třeba když jim jejich nastávající ukradne nějakou část majetku, bez kterého od něj nemohou odejít), ale takový sňatek obvykle mívá nějakou podmínku, která nesmí být porušena, jinak víla svého muže opustí a už se k němu nikdy nevrátí. Takovou podmínkou je třeba to, že muž nesmí víle nikdy vyčíst její vílí původ, ustříhnout jí vlasy nebo se snažit zjistit, co dělá v noci v zamčeném pokoji. V pověstech manžel tuto podmínku obvykle nedodrží a víla od něj i jejich dětí navždy odejde. Dokud je ale víla s ním, pomáhá mu svými znalostmi či kouzly a manželům se velmi daří. Děti, které spolu muži a víly mají, bývají neobyčejně moudré a mají výbornou paměť.

Víly podle pověstí mohou pomáhat i dívkám a přátelit se s nimi.


Negativní

Vodní víly prý rády topí lidi (podobně jako vodník) a žárlivě před nimi střeží své studánky. Rusalky jsou nebezpečné zejména o letnicích, kdy nejenže topí a ulechtávají poutníky, kteří neuhodnou jejich hádanky, ale také převrhují lodě a ničí mosty, hráze a rybářské sítě. Lesní víly zase v noci lákají kolemjdoucí muže do svého kola, aby je mohly utancovat k smrti.

Vílám je také připisováno, že kradou lidem malé děti z kolébek a podvrhují místo nich své vlastní děti, které jsou znetvořené a zakrslé jak fyzicky, tak i duševně (v Litvě se navíc věří, že víly samy děti mít nemohou, takže to, co místo ukradeného dítěte zanechají v kolébce, je jen umělý, kouzlem oživený výtvor bez duše). Největší nebezpečí podvržení dítěte je v první dny po porodu (u křesťanů konkrétně do křtu dítěte). V tu dobu se matka od dítěte nesměla hnout. V případě, že už dítě bylo podvrženo, existovaly různé pověrečné rady, jak se ho zbavit (např. často ho bít, aby ho víle bylo líto, pro dítě si přišla a ukradené vrátila).

Za výše popsanými vílími skutky nemusí stát jen zlé úmysly. Někdy jsou sice víly popisovány jako záludné a mstivé, jindy ale bývá zdůrazněna jejich bezstarostnost a lehkomyslnost. Z tohoto pohledu lze říct, že když víla utancuje mladého muže k smrti, nedělá to nutně ze zlého úmyslu - prostě neví o tom, že mladík celonoční tanec fyzicky nevydrží …

Často se však mstí za rušení svého klidu, například kácení stromů či zabíjení zvířat. Chrání před nimi máta, pelyněk a libeček lékařský.viiiiiiiila.gif picture by darmarka

 

 

Něco o labutích...2hcf0hk.gif picture by darmarka3


Jejich krása a majestátní chování učarovali lidem již v dávné minulosti. Často se chovala a chová na parkových a zahradních rybnících.

U nás hojně se vyskytující labuť velkou asi znáte každý. Tohoto velkého bílého ptáka s oranžově zbarveným zobákem totiž na rybníku či jiné stojaté vodě nejze přehlédnout. Od jiných druhů labutí ji lze poznat podle černého výrůstku na zobáku. Za letu má labuť protažený svůj dlouhý krk a její letky vydávají chrakteristický švistot. Na souši se pohybuje díky daleko posazeným nohám dosti neobratně a pomalu.

Rozšíření

Právě její chov byl základním impulzem k tomu aby se rozšířila po celém světě. S úspěchem se ji podařilo vysadit i v jižní Africe, na Novém Zélandu, v Autrálii i v Americe. Labutě můžeme vidět především na stojatých a mírně tekoucích vodách v přírodě i v centrech měst, kam se vydává za potravou.

 

Způsob života a potrava

V období hnízdění žijí labutě většinou pouze v párech. Mimo hnízdní období se slétají do hejn. Naše labutě mívají většinou po celý život jednoho partnera. Jako většina vrubozobých, se lebutě živí rostlinnou potravou. Napůl ochočení ptáci ve městech nepohrdnou ani pečivem, mělo by však být alespoň dva dny staré. Čerstvé, měkké pečivo by jim mohlo způsobit zažívací potíže. Toto neplatí pouze pro labutě, ale pro všechny vrubozobé ptáky, kterí se dají v zimě na rybnících či řekách vidět. Právě toto dokrmování je další příčinou, toho, že se labutím v současné době daří.

 

Rozmnožování

Svá hnízda si staví ve vysokých porostech vegetace v okolí rybníků. Koncem března nebo v dubnu snese samice 4 až 8 vajec. Po dobu, kterou samice stráví sezením na vejcích samec shání potravu. Mláďata se líhnou po 35 až 41 dnech. Jsou pokrytá hnědavým chmýřím, již první den opouštějí hnízdo a začínají zkoumat okolí. U rodičů zůstávají do zimy. V období hnízdění je třeba si na labutě dávat pozor. Především samec bývá dosti agresivní, protože hlídá své hnízdní teritorium. Především při procházkách kolem rybníků jejíchž břehy jsou porostlé vysokou trávou a rákosem se může stát, že na Vás zaútočí.

zdroj:

příroda.cz

příroda, ekologie, život...

 


Halloween Myspace Comments
 

Šťastný Haloween... :o)
Je temná noc.
Zvláštní mlha se snesla nad zemí.
Všechno utichlo a ani ptáci se neopovažují vzlétnout.
Okna domů jsou zakrýtá a uvnitř se nesvítí.
Na ulicích je ticho.
Nikdo se neodváží vyjít ven.
Jenom chvilkama se v mlze mihnou černé stíny.
Všichni v domovech buď spí,
nebo sedí v pohodlných pohovkách a dívají se na filmy.
Většinou na filmy, které připomínají to co se děje venku.
Jenomže v těch filmech je úplné ticho.
Na skutečných ulicích je slyšet dětský smích.
Skupinky dětí přecházejí od domu k domu.
Na sobě mají masky.
Masky upírů, čarodějnic, smrtek a jiných příšer.
Sebou táhnou velké pytle plné nasbíraných dobrot.
Není to nepovedený horor.
Je to jeden z nejpopulárnějších svátků,
Halloween.

 Halloween
 

Banán


 

Banán je protáhlé ovoce (technicky epigeická bobule) a plod banánovníku , který je velice žádanou komoditou produkovanou zemědělci tropických zemí. Banány mívají obvykle hmotnost mezi 125-200 g, ta je však významně závislá na konkrétním kultivaru. Z této váhy asi 80 % představuje jedlou část a zbývajících 20 % připadá na kožovitou slupku.

Vůně, chuť a konzistence plodů je významně ovlivněna teplotou při které dozrávají. Při nízkých teplotách šednou a kazí se. Banány dodávané na trh mírného pásma (tedy i k nám) jsou sklízené tak, že dozrávají během dopravy. Snížení teploty během této doby zvyšuje životnost plodů, ale jak již bylo zmíněno výše, negativně ovlivňuje jejich kvalitu, proto při dopravě nikdy nebývají chlazeny pod 13,5 °C. Proto se také nedoporučuje ukládat nakoupené banány do lednice, protože jejich kvalita tím značně utrpí.

Banány rostou ve visících seskupeních, od několika po mnoho kusů ve vrstvě (zvané též ruka) v mnohovrstevném svazku. Celek visících seskupení se nazývá kmen.

V roce 2002 se celosvětově prodalo přes 12 miliónů tun banánů. Státy Ekvádor, Kostarika, Kolumbie a Filipíny exportovaly každý přes 1 milión tun banánů.

více se dozvíte zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ban%C3%A1n

 

Zakázané jablko...

Chutná nejvíc...


Photobucket
 

Snad k nejznámějším biblickým příběhům patří ten o Adamovi, Evě a jejich vyhnání z ráje. Adam s Evou žili pokojně v zahradách Edenu. Bůh je však varoval, aby nejedli ze stromu poznání dobrého a zlého, jinak propadnou smrti.
Had ale zpochybnil boží varování a Eva plod stromu utrhla s vidinou získání vševědoucnosti.

Za plod, který Eva utrhla, jedla a nabídla Adamovi, je často považováno jablko. V Hebrejské Bibli však není o jablku ani zmínky. Píše se pouze o plodu
Dodnes nevíme, o jaký plod se jednalo. Jablko však odpovídá prastarému blízkovýchodnímu mýtu o Inanně a Dumuzim, který se v mnohém podobá biblickým událostem v ráji.   
 

Plod však mohl být i datlemi. Datlová palma byla zřejmě prvním stromem pěstovaným na Blízkém východě pro své ovoce. Na dveřích Šalomounova chrámu byly vyřezáni cherubové a palmy. Právě cherubové chránili i vchod do ráje...

 

Paví procházka...Photobucket


Photobucket


Photobucket
 

Páv korunkatý

(Pavo cristatus)

A - Indian peacock
N - Pfau

Třída: ptáci, Řád: hrabaví, Čeleď: bažantovití

Zeměpisné rozšíření: Asie, dnes chován na celém světě
  vyhledávání: Asie
Biotop: otevřené lesy v rovinách, na svazích hor, ovocné sady a další druhotná vegetace v blízkosti lidských sídlišť
  vyhledávání: listnatý a smíšený les
Potrava: semena, zrní, zelené části rostlin, hmyz, drobní plazi i savci
  vyhledávání: rostliny i živočichové
Rozměry: délka těla samců včetně nadocasních krovek 180-230 cm, délka ocasu 40-45 cm, délka nadocasních krovek 140-160 cm, délka těla samic je 90-100 cm, ocasu 32,5-37,5 cm, rozpětí křídel samců 130-160 cm, samic 80-130 cm, hmotnost samců 4-6 kg, samic 2,75-4 kg
Rozmnožování: Hnízdí většinou v křovinatých oblastech, samička snáší 3-8 vajec, která zahřívá sama po dobu 28-30 dnů.
Věk: ?
Zajímavosti: Byl dovezen takřka do celého světa a je chován pro okrasu již více než 3000 let. Jako všichni kurovití ptáci na noc vylétá do korun stromů, kde přespává. Samcům po skončení doby toku ozdobná pera vypadají.
Kde ho najdete: Pávi se pohybují volně po celém areálu zoo. V době toku se samci s oblibou zdržují v horních partiích zahrady, kde mají dost prostoru pro předvádění nápadně zbarvených nadocasních krovek.

pav-korunkaty-31360.jpg image by darmarka4    pav-korunkaty-31358.jpg image by darmarka4   pav-korunkaty-31357.jpg image by darmarka4

Chcete-li vidět páva živého, zajděte si do zoo... :)

https://www.zoopraha.cz/

 

Svatý Valentýn - svátek všech zamilovaných...

Přeji všem hodně lásky, upřímné, krásné, něžné a opravdové...


Photobucket

Photobucket - Video and Image Hosting

Přeji Ti:

darmar 1

Ať láska Ti neschází
v žádném období roku...
Ať stále Tě provází
někdo po Tvém boku.

Ať je každičký Tvůj den
štěstím, láskou prosycen,
radostí a smíchem jen
a splní se Ti tajný sen...

K Valentýnu chci Ti přát
ať máš své srdce komu dát,
ať Tě má někdo hodně rád
a v náruči mu můžeš spát...

Ať láska lapí Tě do své sítě
a máš komu říci "miluji Tě"...

Krásného Valentýnka! :)

Photobucket - Video and Image Hosting

Photobucket

Photobucket - Video and Image Hosting

Photobucket

Photobucket - Video and Image Hosting

Photobucket

Photobucket - Video and Image Hosting

 

Motýl...


Trennlinie

Motýl je jeden z nejúchvatnějších živých tvorů.
Jeho osud začíná v podobě housenky,
kterou lidi nemají příliš v lásce.
Pak se zakuklí a připravuje na nový život.

Z larvy se brzy vylíhnou motýli -
krásně (a každý jinak) zbarvení a plní elánu,
který mávnutím křídel přemění
na úžasný let po krásách Země...
 

Něco pro naše mazlíčky :)

Novoroční horoskop pro psy, fenky a štěňata


 

 

 

 Dnes vám přinášíme speciální novoroční horoskop pro vaše pejsky. Přejeme vám i vašim hafíkům spoustu zdraví a štěstí po celý rok 2011.

 

 

 

Horoskop pro psy - beranBeran (21. 3. – 20. 4.)

Psí Beránci se vyznačují tvrdohlavou povahou, ale vaši čtyřnozí chlupáčci to tento rok určitě tolik přehánět nebudou. Máte tedy velkou šanci s nimi skvěle splynout a také je toho hodně naučit. Rádi vás poslechnou, ovšem v případě, že za to také něco dostanou. Nepohrdnou sice pamlskem, ale přivítají hlavně pohlazení.

Na co se zaměřit: pokud plánujete nějaké sportovní vyžití, ve kterém bude figurovat i váš pejsek, není lepší období.

Zdraví: dobře hlídejte vašeho chlupáčka, aby neprochladl. Velmi citlivé totiž budou hlavně močové cesty a také ledviny.

 

Horoskop pro psy - býkBýk (21. 4. – 20. 5.)

U vašich chlupatých Býků nečekejte velké změny. Vše bude při starém, proto se také nemusíte na nic mimořádného připravovat. Trochu se jen obrňte trpělivostí, protože právě ta bude nutná. Chvílemi se totiž zapomenou a ukážou vám, že jsou to osobnosti, se kterými si rozhodně nemůžete dělat, co chcete.

Na co se zaměřit: vašeho miláčka máte sice dobře prokouknutého, ale stejně dobře sledujte jeho náladu. Odhadnete tak, co má za lubem.

Zdraví: dobře hlídejte jejich srst a také kůži. Stále je prohlížejte a dbejte na pravidelnou údržbu. Kvalitní kartáče budou nezbytností.

 

Horoskop pro psy - blíženciBlíženci (21. 5 – 21. 6.)

U Blíženců občas sice nevíte, na čem jste, ale na druhou stranu, pokud s nimi sdílíte domácnost dostatečně dlouho, víte moc dobře, co na ně platí. Pokud se tedy budou tvářit, že oni nic, věřte, že zrovna něco provedli. Nebudou to ale prohřešky neodpustitelné. Jen vám trochu zamotají hlavu a provětrají peněženku.

Na co se zaměřit: více se jim věnujte, protože pak budete mít vše pod důkladnou kontrolou. Budete moci také rychle zasáhnout.

Zdraví: i pejskové mají občas problémy s kostmi a klouby. Hlavně tedy šlechtění jedinci. Zkuste jim tedy tímto směrem upravit stravu.

 

Horoskop pro psy - rakRak (22. 6. – 22. 7.)

Pejsci ve znamení Raka jsou citliví a některé věci a podněty si berou příliš. Tento rok to, bohužel, nebude jiné. Bude nutné k nim přistupovat trochu citlivěji a s větší péčí. Ocení to a zároveň s nimi bude i jednodušší pořízení. Věnujte jim tolik času, kolik jen můžete. Zkuste i sport, do kterého se zapojíte i vy.

Na co se zaměřit: dobře si všímejte jejich očí, ty totiž hodně prozradí. Uvidíte, jakou mají zrovna náladu a co zrovna chtějí.

Zdraví: pozor na citlivější zažívání. Trochu jim upravte stravu a kupujte kvalitnější krmivo. Není pro ně vhodné člověčí jídlo.

 

Horoskop pro psy - levLev (23. 7. – 22. 8.)

U Lvů, a to i u těch psích víte vždy, na čem jste. Jejich povaha je jasná, protože dávají také jasně najevo, co vlastně chtějí. Tento rok to bude ale trochu náročnější. Budou se hledat, ale mají svým způsobem jasno. Tak jim jen trochu pomozte v případě, že sami nebudou vědět, co právě chtějí.

Na co se zaměřit: hodně s nimi komunikujte, bude to potřeba. Pak totiž budete moci snadněji odhadnout, co si jejich dušička žádá.

Zdraví: určitě víte, že existují i pasty a kartáčky pro psy. Chrup bude nutné trochu více hlídat, protože budou mít sklony k tvorbě zubního kamene.

 

Tapeta: Pejsánci 6

 

 

Horoskop pro psy - pannaPanna (23. 8. – 22. 9.)

Pejsci ve znamení Panny si trochu budou plést, kdo je doma pánem. To znamená, že občas budete trochu níže v teritoriálním postavení. Měli byste to ale ohlídat, protože by se mohlo snadno stát, že vám přerostou přes hlavu. Pak si s nimi nebudete vědět rady. Pokud k tomu ale dojde, bude nutné profesionální vedení, třeba na cvičišti.

Na co se zaměřit: měli byste být se svým čtyřnohým miláčkem ve stálém kontaktu. Pak budete mít vše pod důkladnou kontrolou.

Zdraví: bude toho více, co budete muset hlídat. Zaměřte se ale hlavně na imunitní systém a také na uši a oči. To bude nejdůležitější.

 

Horoskop pro psy - váhyVáhy (23. 9. – 23. 10.)

Již samotné znamení vypovídá o tom, co je těmto chlupáčkům dané. Vše si musí očmuchat, okoukat a přesvědčit se, že je vše tak, jak má být. Tento rok bude tato vlastnost trochu více vidět. Bude to tedy vyžadovat jediné - větší trpělivost a také lepší přístup. Máte tedy rozhodně co dohánět. Ale pokud víte, jak na ně, nebude to až takový problém.

Na co se zaměřit: pokud uvidíte, že váš miláček váhá, zkuste mu vysvětlit, že jeho přístup není nutný. Rozumí vám a také na vás dá.

Zdraví: pozor na prochladnutí a také na horní cesty dýchací a plíce. Každé nastydnutí by pak mohl být docela vážný problém.

 

Horoskop pro psy - štírŠtír (24. 10. – 22. 11.)

Pejsci, kteří se narodili ve znamení Štíra, mají pěkně za ušima. To ale poznáte pokaždé, když po nich budete něco chtít. V jejich inteligenci není absolutně žádná trhlina a vše otočí rychle tak, jak chtějí oni. Často tedy budete v němém úžasu, že vás opět a zase pěkně obelstili. Rozhodně je to ale věc, které se dá i docela dobře využít.

Na co se zaměřit: zkuste s nimi komunikovat více, než jste zvyklí. Dokážete jim pak snadněji předat myšlenky, které uvedou hravě do praxe.

Zdraví: více hlídejte uši. Často je prohlížejte a dbejte hlavně na prevenci, to znamená pravidelně je čistit a občas prokapávat.

 

Horoskop pro psy - střelecStřelec (23. 11. – 21. 12.)

Pokud budete chtít mít svého psího Střelce pod důkladnou kontrolou, nebude to až tak jednoduché. Zkuste mu ale lépe porozumět, nemyslí to zle. Jen si jedná přesně podle svého znamení, které v tomto roce trochu podtrhne. Takže nic moc mimořádného vás nečeká. Jen vám občas půjde hlava kolem, ale to vyřeší delší procházky.

Na co se zaměřit: budete muset trochu více zintenzivnit venčení nebo se postarat, aby váš mazlík měl větší výběh třeba na zahradu.

Zdraví: více si všímejte toho, čím se váš miláček láduje. Jeho zažívání bude totiž trochu více podrážděné a také citlivé.

 

Horoskop pro psy - kozorohKozoroh (22. 12. – 20. 1.)

Psí Kozorohové mají sami se sebou občas dost starostí, ale tentokrát to bude mnohem jednodušší. Jejich prozíravost a nedůvěřivost sice nikam nezmizí, ale budou to mít více pod kontrolou. Tím pádem vy také. Práce s nimi tedy bude jednodušší, čehož v tomto roce určitě využijte. Máte možnost vychovat skvělého a poslušného pejska.

Na co se zaměřit: více tréninku a výcviku rozhodně neuškodí. Nechejte ho ale také občas odpočinout, aby neztratil chuť a odhodlání.

Zdraví: pozor na ledviny a močový měchýř. To znamená, že by rozhodně neměl prochladnout. Dohlédněte, aby byl stále v teple.

 

Horoskop pro psy - vodnářVodnář (21. 1. – 20. 2.)

Pejsci, kteří se narodili ve znamení Vodnáře, budou mít tendence trochu vlčit. Nezbude, než se jim opravdu dokonale věnovat a mít je více pod kontrolou. Bude to tedy rok vychovávání a okřikování, ale pokud nepovolíte, na jeho konci budete moci udělat úžasnou rekapitulaci, při které budete spokojeni nejen vy, ale i váš čtyřnohý přítel.

Na co se zaměřit: dávejte pozor na to, co váš miláček zrovna dělá. Jakmile se nebudete dívat, jeho fantazie nebude znát mezí.

Zdraví: chrup a dásně budou více choulostivé. Vše ale spraví důkladná prohlídka, která by měla být pravidelná a také zvýšená péče.

 

Horoskop pro psy - rybyRyby (21. 2. – 20. 3.)

Psí Ryby mají trochu tendenci dělat si, co chtějí. Tento rok to nebude jiné. Čili nic, co byste neznali. Ale na druhou stranu můžete spoustu věcí ovlivnit. Například tím, že vašeho miláčka povedete přesně tak, jak je mu nejbližší. Najděte mu vhodné vyžití a půlka starostí bude za vámi. Sice si občas zazlobí, ale tak by to mělo být.

Na co se zaměřit: bude důležité vybrat přesně tu aktivitu, kterou bude váš miláček vykonávat s láskou a která ho bude bavit.

Zdraví: zaměřte se na srst a kůži. Pravidelně obojí prohlížejte a do jídelníčku zařaďte přesně ty doplňky, které právě toto podporují.

Zdroj:
https://www.hafici.cz/

 

Rozdíl mezi občanem a politikem:

.... bohužel

 


Jednoho dne se stalo, ze přisel zahradník k holičovi aby se dal ostřihat. Když byl hotov, ptal se kolik dluží... Holic odpověděl: „Tento

týden sloužím spoluobčanům, tudíž nemohu brát žádné peníze.“ Zahradník tedy poděkoval a opustil holičství.

Když holič otevírá svůj obchod příští ráno, našel tam 12 růží s děkovným přáním.

Druhy den, přišel pekař, aby se dal také ostříhat. Po stříháni se opakovalo to samé. „Sloužím spoluobčanům tento týden, tudíž

nemohu připustit, abych dostal zaplaceno,“ vysvětlil holič. Pekař byl rád a odešel.


Příští ráno, když holič otevírá svůj krámek, vidí sáček se 12 koblížky upečenými do zlatova a s děkovnou kartou ... 

Ten samý den, přišel vládní činitel a nechal se také ostříhat. Když chtěl platit, slyší totéž: „Sloužím tento týden spoluobčanům, tudíž

nemohu vaše peníze přijmout,“ znělo holičovo vysvětlení... Poslanec byl mile překvapen. Poděkoval a odcházel velice radostný ...

Příští ráno, když chtěl holič otevřít krám, stálo tam 12 poslanců aby se nechali zdarma ostříhat.


Milí přátelé. toto je pouhá ilustrace a základní rozdíl mezi obyčejným občanem a politikem odtrženým od reality všedního života, totiž

těmi, kteří mají vést naši zem !!!

ec1096c401f1468e0b6512c8fa7b17a7_we.gif picture by darmar_album

 

Hrníčky


Photobucket

Skupina bývalých studentů se sešla, aby navštívila svého
starého univerzitního profesora.

Photobucket

Během odpoledne spolu debatili, ale zprvu veselý rozhovor se
pomalu změnil ve stížnosti na zátěž v zaměstnání i v životě.
Starý profesor nabídl všem kávu,odešel do kuchyně a vrátil
se s velkou konvici kávy a tácem plným nejrůznějších šálků,
bylo jich dokonce víc, než studentů:
porcelánových, plastikových, skleněných i křišťálových.
Některé vypadaly úplně obyčejně, některé dokonce velmi draze,
jiné výjimečně originálně.

Photobucket

Pan profesor své bývalé žáky vybídl, aby si nalili kávu.
Když měli všichni studenti vybrané hrnky s kávou ve svých
rukách, profesor jim řekl:
"Jestli jste si všimli, vybrali jste si ty nejhezčí
a nejdražší hrnky, a ty obyčejnější jste nechali na tácku.
I když je samozřejmě přirozeně, že pro sebe chcete jen to
nejlepší,je to hlavní příčina vašich problémů i vašeho stresu.
Vždyť to, co jste ve skutečnosti opravdu chtěli, byla káva,
ne hrníček, ale podvědomě jste sáhli po těch nejlepších
a dokonce jste se i podívali, jaké hrníčky si vybrali ti ostatní.

Photobucket

Přemýšlejte o tom: Život je jako káva a zaměstnání, peníze
a společenské postavení jsou hrníčky.
Jsou to jen nástroje, které kvalitu života nemění.
Občas, když se zaměříme na hrníček, zapomínáme si vychutnat
kávu, kterou v něm máme...
Takže - nenechte hrníčky, aby řídily vás život, ale soustřeďte
se raději hlavně na tu kávu."

Hezký den...:)

Photobucket
 

Starost o prázdninový čas

Aby se člověk něco naučil, je potřeba chodit hodně za školu.


Photobucket

Prázdniny = léto. Slunce, potoky, vlčí máky, jahody, les, maliny, voda, duha, hvězdy, moře … Ehm, pardon. Cože, že jsou i jiné prázdniny? Ty ostatní prázdniny? To jsou prázdninečky! Dva měsíce! To jsou prázdniny! Nebo raději dva roky prázdnin! Ne, ne, to je sci-fi. I když, jakápak věda, že pane Juliusi Verne? Dva roky. Ale nejsme přece děti. Zanechme snění, vždyť jsme realisté. A vůbec, i ty dva měsíce jsou až až. Prázdniny…, nemá ono to něco společného s prázdnem? Prázdno. No ano… prázdno. Prázdno… Prázdno se v naší civilizaci téměř bez výjimky musí zaplnit. Ne? Obzvlášť když by to prázdno měly mít děti. (My sami si s ním často nevíme rady…) Musí mít činnost! Ty děti. Aby nerostly jako dříví v lese. Aby se nenudily. Aby něco neprovedly. Aby si neublížily. Aby poznaly něco nového. Aby... však to znáte. Všichni to říkají. Tedy skoro všichni. No dobrá. Tak tedy co s tím? Když vycházíme z průměrného rodinného rozpočtu. Babičky! Jedna jeden týden, druhá druhý týden. To máme čtrnáct dní. To je pěkné ... Ještě tábor. Tři týdny. Výborně! A čtrnáct dní s námi k moři. A týdenní jazykový tábor. To jim jenom prospěje. To máme, to máme… osm týdnů. Kolikpak nám to ještě zbývá? Šest dní. No to už vystačíme s příměstským táborem. Vida, vida. Tak ještě přihlásit, zaplatit. Sbalit. A šup. Vyprat, sbalit a šup. Šup. Šup. A šup.


Jedna možnost.


Aby se člověk něco naučil, je potřeba chodit hodně za školu. Tvrdí paní Iva Pekárková. A není jediná toho názoru. Jenže: „Žák je povinen chodit do školy pravidelně a včas podle rozvrhu a účastnit se činností organizovaných školou…“ Většina škol ještě zatím taková je. Vše pečlivě zorganizováno, pro samostatné přemýšlení prostor nezbývá, a co hůř, často ani není žádoucí. Je tedy na nás rodičích, abychom našim dětem umožnili „jít za školu“. Aby alespoň prázdniny byly pro nás i děti výzvou k dobrodružství a výpravám nejen do letních krajin, ale i k cestám k sobě samému. Jsem přesvědčený, že by to byl krůček od zaplňování našeho světa nakupovanými prázdninovými zážitky a předměty k opravdovějšímu prožívání a k dobrodružství z objevování a poznání nejen vnějšího světa, ale i svého nitra.

Je to jiná možnost? Dokážeme si takto jinou možnost představit? Víme, co by naše děti dělaly, kdybychom se jim nestarali o volný čas?

Japonská princezna přestala kvůli šikaně chodit do školy. To není exkurz do minulosti. To je příběh z letošního března. Násilí studentů v čínských školách je běžným jevem. Také současnost. Podobně obvyklé jsou nyní v Číně msty na bezbranných dětech. Dosud jsme byli takové události uvyklí připisovat USA. No dobrá, zřídka i Evropě. Možná to vše také souvisí s prázdnotou. S bezradností. Máme dva měsíce prázdnin před sebou. Máme příležitost dovolit si prázdno zkoumat a užít léta k promýšlení jiných možností.

Zdroj: https://www.rodina.cz/


 

 

Varné desky: Vařit na horkém nebo na studeném skle?


Varné desky: Vařit na horkém nebo na studeném skle?

Naše babičky by možná uvěřily, že místo ohně vaříme pomocí elektrického proudu, ale pokud bychom jim líčili, že vaříme na deskách, které se vůbec nezahřívají, asi by si myslely, že jsme se pomátli na rozumu. Ale je to tak. Nevzhledné a pomalé elektrické litinové vařiče nahradily desky sklokeramické. Nejen, že nemají žádné ploténky, ale jen natištěné čáry na skle, nemají ale často ani žádné knoflíky. A ty s indukčním ohřevem ani nehřejí! A přesto vaří. Babiččin sporák na dřevo byste museli pořádně „rozfajrovat“, aby je v rychlosti dohnal. Jen romantické praskání dřeva nahradilo otravné bzučení a syčení větráku.

Více a mnoho zajímavého, se dočtete zde:

TEST - Testy a recenze výrobků

 

Zemřel herec Vladimír Dlouhý :(
 

20.06.2010

Ach jo... to už snad není možné...


Po krátké těžké nemoci zemřel ve věku 52 let v neděli odpoledne v jedné z pražských nemocnic herec Vladimír Dlouhý. Oznámila to jeho rodina.

Petr

Více zde:
https://www.novinky.cz/kultura/203790-zemrel-herec-vladimir-dlouhy.html

Zemřel zpěvák Petr Muk ... :(

 
24.05.2010

0015_2opkn.gif image by darmarka20015_2opkn.gif image by darmarka2

Ve svých pětačtyřiceti letech zemřel populární český zpěvák Petr Muk. Podle některých informací spáchal sebevraždu. Novinkám jeho smrt potvrdili jeden z členů Mukovy kapely a také kamarád Oldřich Lichtenberg.

Celý článek zde:
https://www.novinky.cz/kultura/201098-zemrel-zpevak-petr-muk.html


Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket


 

Něco o bledulích... :)


Bledule jarní (Leucojum vernum)
 

Bledule jarní:

Vytrvalá cibulkatá rostlina z čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae) vysoká 10-30 cm; listy pouze přízemní, trávovité, masité, lesklé; přímá lodyha nese zpravidla jeden (vzácně dva) nící květ (tím se liší od kriticky ohrožené jihomoravské bledule letní, která má 3-7 květů, kvete v květnu a červnu a je dvakrát vyšší), okvětní lístky jsou na rozdíl od příbuzné sněženky všechny stejné, bílé, na špičce se žlutou skvrnou; plod je tobolka. Kvete od února do dubna v lužních lesích a na vlhkých loukách roztroušeně na celém území našeho státu, v podhůří a na horách častěji; na vhodných lokalitách se vyskytuje masově. Je ohrožena úbytkem vhodných lokalit; zvláště chráněný druh - ohrožený. Celá rostlina, nejvíce cibule, je jedovatá, vyvolává slinění, zvracení a průjmy. Často se pěstuje v zahradách jako jedna z nejčasněji kvetoucích okrasných rostlin, vyžaduje vlhko, nejlépe se jí daří v polostínu.
V květomluvě znamená "Moje láska je věčná". ♥

Zdroj: https://www.naturfoto.cz/

 

Barva oblečení vás prozradí!

Moje je kombinace, černá, červená a vínová...

 

 
Červená barva je dráždivá
 

 

„Je přirozené, že si člověk vybírá takové oblečení, ve kterém se cítí dobře. Možná si myslíte, že volíte především podle toho, jak vám daný model padne a zda ho máte s čím dalším zkombinovat. Ve skutečnosti ale hraje velkou roli také váš charakter, díky kterému si podvědomě vyberete barvu v závislosti na vaší náladě i povaze,“ vysvětluje Mgr. Marta Svobodová, brněnská psycholožka.

 

 

Černá není jen smutek a anarchismus

Mnohé z nás se rády oblékají do černé. Některé to zdůvodňují svými anarchistickými názory, jiné se kloní k satanismu, další se chce stylově podobat třeba oblíbené metalové kapele. A některé se černá barva prostě jen líbí. Všechny ale v jádru duše spojuje jedno – snaha ukázat svou odlišnost a upoutat pozornost. „Ženy, které často oblékají černou barvu, o sobě rády hovoří. Milují prezentaci svých názorů i to, když jsou dobývány. Mají ve věcech a v názorech jasno a svá stanoviska příliš nemění,“ vysvětluje psycholožka Svobodová. Špatnou stránkou žen v černém je, že u nich těžko odhalíte, co je skutečnost a co jen promyšlená póza. Rády se totiž stylizují a vytvářejí si umělé image.

 
Modrá je mezi ženami velmi oblíbená
foto: shutterstock.com
 

 

 

Nekonfliktní zelená

 

 

Ženy, které jsou spíše tiché, nevystupují z davu a nerady na sebe strhávají pozornost, si s oblibou kupují oblečení zelené barvy. „Mají rády svůj klid a pohodu. Jsou to rodinné typy, bývají věrné a je na ně spoleh i v profesní sféře,“ říká Marta Svobodová. Příliš adrenalinu nebo vzrušení si s nimi ale neužijete. Bojí se totiž nezvyklých situací a velkých radikálních změn.

Červená pro choleriky i sexuální dračice

Jste-li milovnicí červeného oblečení, pak vás jistě také baví svádět muže. „Červené oblečení si nevybíráte náhodou. Je vám jasné, že působí dráždivě a sexy. Ve skutečnosti patříte k náruživějším ženám a v sexu rozhodně nezklamete. Na co si u vás muži ale budou muset zvyknout, jsou nepříjemné cholerické nálady. Zkrátka ne vždy dokážete udržet nervy na uzdě,“ míní Marta Svobodová.

Fialová je barvou hysterek

Nosíte často fialovou? Pak ruku na srdce. Nejste náhodou trochu více žárlivá? Nebojujete s pomluvami a nepropadáte hysterickým záchvatům pokaždé, když něco nevyjde tak, jak byste chtěla? „Právě fialová barva totiž patří už od pradávna hysterickým ženám. Nosí ji především ženy ‚stíhačky‘, které si muže velmi hlídají. Na druhou stranu jsou ale právě hysterky nejlepšími milenkami a většinou i ženami velmi krásnými. Mužům dokážou snadno zamotat hlavu a nakonec je i ovládat,“ popisuje Marta Svobodová.

 
Které jsou vaše oblíbené barvy?
foto: shutterstock.com
 
 

 

 

Bílá znamená nový začátek

 

 

Jen těžko byste hledala ženu, která v bílé chodí neustále. Pokud ale ve vašem šatníku v nějakém období najednou převažuje bílá barva, snažíte se pravděpodobně něco na sobě či svém životu změnit. „Bílá je symbolem nových lepších začátků, hledání rovnováhy i duševní čistoty. Nebezpečné ale je, pokud se ke svým ‚bílým obdobím‘ často vracíte. Pak vám vaši snahu okolí již pomalu přestává věřit a považují ji za pouhou pózu,“ vysvětluje psycholožka Svobodová.

Modrá je pro hospodyňky

Mnoho žen miluje modrou. Jsou to hlavně ženy, které rády vaří, snaží se obletovat svého partnera a být dobrou matkou svým dětem. Sebe však nemají v plánu zanedbávat, jak by někdo mohl tušit. „Své zájmy tyto ženy sice odsunuly tak trochu na druhou kolej, ale rozhodně se jich nevzdají úplně. Snaží se najít vyváženost a harmonii mezi rodinou a koníčky. Většina žen si takovýmto modrým obdobím někdy v životě projde, po narození dítěte anebo třeba i při péči o štěně,“ říká Marta  Svobodová.

 Sebeironická žlutá  

Je vaše oblíbená barva žlutá? Pak máte rozhodně smysl pro humor, nebojíte se udělat si legraci sama ze sebe a ani sebeironie vám není cizí. „Milujete exotiku a netradiční situace, které mnohdy i sama vytváříte. Partner se s vámi nenudí a vás naopak baví být středem pozornosti. Jen pozor, abyste se někdy nesnažila strhnout na sebe pozornost za každou cenu, třeba i nevhodným způsobem nebo nemístnými připomínkami. Sebevědomí vám nechybí, ale trochu skromnosti by také neuškodilo,“ upozorňuje Marta Svobodová.

Autor článku

Ivanna Benešová

 

Obrazy z Číny - nádhera

Dášííí, moc děkuju! :o)

Photobucket

KLIKNI:
https://www.npm.gov.tw/exh96/orientation/flash_4/index.html


Věnuj tomu trochu času a "projeď se" tímto obrázkem po celé jeho délce.
Pokud pohneš kurzorem dolů a nahoru, uvidíš 3 malé obrázky v hloubce velkého obrazu. Můžeš na ně kliknout pro větší zábavu nebo jen si vybrat v těchto čtvercových konturách, které se objeví na kresbě. Když si zapneš zvuk, můžeš se divit, že když klikneš na čtverec, jak obrázek oživne. Zrychlí se kurzorem doprava.

Je to velmi slavný obraz z Číny, nyní je v šanghajském muzeu, v originálu byl namalován asi v letech 1085 - 1145, za vlády severní dynastie Song. Byl přemalován za vlády dynastie Qing. Měří 528 cm na šířku a 24,8 cm na výšku.

Považuje se za jeden z pokladů Číny a byl vystaven v minulém roce v muzeu v Hong-Kongu.

Svojí myší můžeš řídit rychlost pohybu a nezapomeň si zapnout zvuk, když klikneš na čtverce.

Image and video hosting by TinyPic

Přírodní nehty? Nebo umělé?

Magazín Pro ženy.cz

Hezké nehty by měla mít každá žena
foto: samphoto.cz/jiunlimited
 

Mít hezké nehty je vizitkou každého. Jde sice o detail, ale o detail velmi podstatný. Proto jsem se vypravila do kosmetického studia a čekala, jak si tam s mými upracovanými horními končetinami poradí.

 

Pilníky jedině papírové

Po příchodu jsem se pohodlně usadila ve speciálním křesle, kde se provádí také pedikúra. Tentokrát jsme se však zaměřily na moje, po pravdě ne zcela úhledné nehty. Nejdříve vzala kosmetička do ruky pilníček a jala se dodat všem mým nehtům stejný tvar a velikost. Pro úpravu nehtů se nehodí pilníky kovové, ale prakticky všechny manikérky používají pilníky papírové. Špatné nejsou ani pilníky skleněné, ale ty mají jeden nedostatek: Jsou poměrně široké, takže jimi nejde „zajet" do určitých skulinek. Ačkoliv se mi to zdálo nemožné, kosmetička sjednotila nehty na jednu délku a vyrobila i pěkný kulatý tvar - takový, jakého se mi při nejlepší vůli samotné nepodaří dosáhnout. Pilníkem přitom mířila vždy jedním směrem - další obecná chyba, které se na svých nehtech dopouštíme.

 

Suché nehty - příčina potíží

Na řadu přišla diagnostika. Kosmetička si prohlédla moje nehty pod zvětšovací lupou a vyřkla verdikt. Poměrně velké bylo moje překvapení, když jsem se dozvěděla, že mám extrémně suché nehty a z toho plyne většina mých potíží. Byla jsem také zvědavá, jaký je názor odbornice na dnes tolik populární gelové a já nevím jaké nehty. A po pravdě mě ani nepřekvapilo, že toto „krášlení" neschvalovala. Naše pravé nehty tím totiž značně trpí a po odstranění nepravého nehtu jsou slabé jako papír.

Pilujte jen jedním směrem
 
 

Masáž a teplý zábal

Po prohlídce mých ubohých nehtů následovalo zvláčnění okolí nehtu speciálním olejíčkem a byly natřeny výživou pro nehty se zinkem proti záděrám. Poté jsem si přišla jako královna, protože začala masáž nehtů a rukou. Ta se provádí vždy jedním směrem a je tak i zatlačována přebytečná kůžička nehtů. Pokud si ji budete provádět doma samy, stačí pět až deset minut třeba u televize. Poté, co byly moje ruce zmasírovány a ošetřeny, navlékla je do jakési chňapky. Ta byla zevnitř vyhřívaná, takže se veškerá emulze do rukou krásně vsakovala a cítila jsem se neskonale příjemně. Po zhruba deseti minutách byly moje ruce vybaleny a emulze, která se nevstřebala, byla setřena. Tím však ošetření zdaleka nekončilo.

Kůžička se musí odstranit všechna

Po vyproštění mých nyní hedvábných rukou z vyhřívaných chňapek jsem totiž podstoupila jejich lázeň a nehty byly důkladně vydrbány kartáčkem a kapesníčkem vyčištěny veškeré skulinky. Poté uchopila kosmetička brusku a jala se odstraňovat přebytečnou kůžičku na nehtech. I když bruska vydávala poměrně zajímavé zvuky, nijak tento úkon nebolel. Kůžička, která byla takto uvolněná, stejně jako ztvrdlá postranní kůže se odstřihla štípačkami. Aby se odstranila skutečně všechna - i mikroskopická - kůžička, kosmetička aplikovala roztok s rozemletými jádry, který fungoval také jako peeling.

Přírodní nehty - záruka elegance

A pak už byl čas zdravé a zdokonalené nehty zkrášlit. Ke slovu přišla leštička nehtů a několik vrstev laku - výživného, základního a krycího. A já se nemohla na své nehty vynadívat. Nepůsobily nijak vyzývavě, ale na rozdíl od - pro mě pouťových - gelových nehtů prostě elegantně.

A jak pečujete o své nehty vy, milé dámy? Chodíte pravidelně k manikérce, nebo se spoléháte na vlastní um? Jste zastánkyně přírodního vzhledu nehtů, anebo si pořizujete nehty gelové? Napište nám o tom na info@prozeny.cz info@prozeny.cz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript !

Autor článku

 

Tokio

Fascinace týdne: Tokio vede žebříček nejdražších měst světaTokio - Tokio
 

Myslíte si, že náklady na živobytí ve vašem městě jsou příliš vysoké? Z hlediska žebříčku nejdražších měst světa, který každoročně sestavuje konzultantská společnost Mercer, na tom česká města nejsou tak špatně, což však vzhledem k výrazně nižším platům v ČR ocení spíš zahraniční turisté než zdejší občané...

 

Leaderem zmiňovaného žebříčku se pro rok 2009 stalo japonské hlavní město, v němž oproti loňskému roku, kdy se Tokio umístilo na druhé příčce, ceny na živobytí průměrně vzrostly o 13,1%. Na medailových pozicích Tokio následuje Osaka a Moskva, která minulý rok žebříček vedla. První pětku potom doplňuje Ženeva a Hongkong.

Výroční průzkum porovnává celkem 143 měst z šesti kontinentů. Měřítka zahrnují více než 200 jednotlivých položek včetně nákladů na bydlení, stravování, dopravu, oblečení a zábavu. Původním podnětem pro sestavení celosvětového žebříčku měla být pomoc pro státní instituce a nadnárodní společnosti při vysílání jejich zaměstnanců do zahraničí a určení životních nákladů v dané oblasti. Jako výchozí bod slouží tvůrcům New York s indexem 100 (umístil se na 8. příčce).

Tokio získalo index 143,7. Jen pro zajímavost se podívejte, jak draho by vás vyšla cesta do práce v tomto městě: Online časopis Forbes uvádí, že jízdenka na autobus nebo metro stojí 3,25 dolarů a když k tomu připočtete cenu za kávu a noviny, zaplatíte celkem 11,70 dolarů (asi 220 korun), tedy zhruba o 24% více, než kolik byste za to samé zaplatili v New Yorku.

Od loňského roku prošel žebříček množstvím změn, což analytici zdůvodňují především kurzovými změnami. „Mnoho měn včetně eura a britské libry proti americkému dolaru značně oslabilo, což způsobilo sestupnou tendenci většiny evropských měst,“ vysvětluje Nathalie Constantin-Metral ze společnosti Mercer. Například Praha se z loňského 29. místa výrazně propadla na 70. příčku, Varšava dokonce z 35. na 113. příčku. Londýn poprvé od roku 2001 vypadl z nejvyšší desítky, umístil se až na 16. místě, údajně kvůli poklesu cen nájemného v britské metropoli. Opačnou tendenci však ukazují švýcarská města Curych (z 9. na 6. místo) a Ženeva (z 8. na 4. místo). O patnáct příček vzhůru překvapivě poskočila také Bratislava (z 45. na 30. místo) a umístila se tak výše než například Brusel nebo Mnichov. Silný dolar nyní znevýhodňuje evropské společnosti, pro které je dražší vysílat své zaměstnance do měst ve Spojených státech.

Celkem pět měst z nejvyšší desítky leží v Asii. Kromě zmiňovaného Tokia, Osaky a Hongkongu také ještě Peking a Singapur. Japonská města se pohybovala v blízkosti vrcholu po celou dobu od roku 1994, kdy byl žebříček sestaven poprvé. Nejdražším městem Středního Východu se stal izraelský Tel Aviv na 17. místě. Dubaj skončila na 20. pozici, Abú Dhabí na 26. místě.

Na posledním místě žebříčku leží jihoafrický Johannesburg (s indexem 49,6), který na této příčce vystřídal paraguayský Asunción.

Pavla Hořínková - https://www.dreamlife.cz/

Čtěte také

 

Jak se připravit do plavek?

Jojo, něco pro mně... :o)

 

 • Při sezení (v kanceláři, v dopravním prostředku nebo doma u televize) stahujte pravidelně hýždě, výsledkem bude pevnější zadeček.
 • Hlídejte si své bříško. Pokaždé, když si na něj vzpomenete, stáhněte břišní svaly. Pokud to budete dělat pravidelně, zjistíte po čase, že máte bříško stažené a nemusíte na to myslet. 
 • Při chůzi hodně nadlehčujte nohy, zvýrazňuje to napětí pánevního dna. Čím víc budete došlapovat na paty, tím víc posilujete.
 • Zapomeňte na výtah, choďte po schodech! Posilujete tak nohy i zadeček, provětráte plíce. Pokud využijete každé příležitosti, uvidíte, že to časem bude znát.
 • Deset minut smíchu prodlužuje život o jednu minutu. Stejně jako při sportovní aktivitě, srdce pracuje při smíchu výkonněji a kyslík je rychleji rozváděn po těle. A kyslík, jak známo, stimuluje mozkovou činnost a zlepšuje práci celé nervové soustavy. Při vydatném smíchu se také stahují břišní svaly, takže budete nejen dobře naladěné, ale budete mít i pevnější bříško.
 • Plaváním působíte blahodárně na plíce, pomáháte zvětšit jejich kapacitu. Navíc posilujete krční páteř a příjemně si protáhnete záda. Budete-li plavat pravidelně, spolehněte se, že hned tak s dechem u konce nebudete!

  zdroj: https://www.nadoma.cz

 

Další smutné úmrtí...

26.06.2009
 
Popový král Michael Jackson zemřel na zástavu srdce


Michael Jackson v březnu v Londýně oznámil, že jeho turné začne v červenci.

Michael Jackson, popová megastar osmdesátých a devadesátých let a zřejmě jeden z nejznámějších hudebníků druhé poloviny 20. století, ve čtvrtek ve svém domě v Holmby Hills v Los Angeles utrpěl zástavu srdce. Na místo byli okamžitě přivoláni zdravotníci a zpěvák byl převezen na kliniku UCLA v Los Angeles. Podle informací serveru TMZ.com a dalších médií však ještě před příjezdem lékařů Jackson zemřel. Jeho úmrtí později potvrdil i ústav soudního lékařství.

Více zde: https://www.novinky.cz/kultura/172226-popovy-kral-michael-jackson-zemrel-na-zastavu-srdce.html

nebo:
https://www.novinky.cz/koktejl/172264-smrt-michaela-jacksona-nezodpovezene-otazky-a-konspiracni-teorie.html

nebo: https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/172317-policie-patra-po-lekari-michaela-jacksona.html
 

 

https://special.novinky.cz/jackson/
 

 

Zemřel zpěvák Waldemar Matuška :-(

30.05.2009
 
Buď mu země lehká...

Na Floridě v sobotu zemřel český zpěvák Waldemar Matuška. Příčinou úmrtí byly podle oznámení rodiny zápal plic a selhání srdce. Matuška měl těžké astma.
 

Zpěvák žil v USA od roku 1986, do ČR se pravidelně vracel. Poslední rozloučení s jedním z nejoblíbenějších českých zpěváků 60. až 80. let se podle záměrů rodiny uskuteční v Praze.

"Říkal ze srandy, že na Floridě pohřbený být nechce, protože je tam v zemi voda," zavzpomínala v sobotu v rozhovoru s ČTK Olga Blechová.  


Více zde:  https://www.novinky.cz/kultura/170110-zemrel-zpevak-waldemar-matuska.html


Zdroj: https://www.novinky.cz/

 

Joanne Rowlingová: Kouzelná spisovatelka

Taky se vám líbí Harry Potter?


Joanne Rowlingová - Při předávání cen akademie britských spisovatelů

Je nejbohatší ženou Britských ostrovů, nejlepší žijící spisovatelkou Anglie a nejúspěšnější ženou v oblasti literatury vůbec. Za posledních deset let se její majetek vyšplhal z nafouknutého nic na více než miliardu dolarů, což se ještě žádnému spisovateli nestalo. A to všechno díky chlapci, který přežil. Řeč je o Joanne Rowlingové, „ matce“  Harryho Pottera.
Zeptejte se na ulici kteréhokoliv dítěte, co je to famfrpál, kdo je mudla a jaký předmět učí profesor Snape. Pochybuji, že potkáte takové, které vám nebude schopno odpovědět. Příběh o brýlatém sirotkovi, který se ve svých jedenácti letech dozví, že je čaroděj, a v kouzelnickém světě navíc slavný, dobyl svět. Žena, která jej stvořila, sama sebe popisuje jako typickou Hermionu a skromně se usmívá při zmínce o svém úspěchu a bohatství. Jaký je její dosavadní životní příběh?
Joanne Rowlingová přišla na svět jako prvorozená dne 31.července 1965 v anglickém Chipping Sodbury v Gloucestershire. Rodiče – laborantka Anne a manažer firmy Rolls Royce Peter - měli pak ještě jedno dítě. 28.června 1967 se Joanne narodila sestra Dianne, která se později stala první čtenářkou a nadšeným fanouškem kouzelníka Pottera. Nesporný talent se u Rowlingové projevoval už od útlého dětství. Záliba v příbězích na pokračování začala v šesti letech, kdy stvořila příběh o králíkovi, který se jmenoval Králík. Podle svých slov si nepamatuje na dobu, kdy by si nepřála být spisovatelkou.
V roce 1971 se rodina přestěhovala do Winterbournu, kde Joanne našla nejlepšího přítele dětských let – Iana Pottera. Ano, stejného příjmení je i Harry. Po třech letech přišlo další stěhování, Tutshill, a další kamarád, Sean Harris, inspirace pro postavu Rona Weasleyho.
Po střední škole si přála nastoupit na Oxford, ale nepřijali ji. Studium na Exterské univerzitě pro ni nebylo příliš veselé, studovala totiž na nátlak svých rodičů obor, který jí nevyhovoval – francouzštinu. Po ukončení se rozhodla odjet za svým tehdejším přítelem do Manchesteru. Psal se rok 1990. Jednou večer, kdy se po ne příliš úspěšném dni vracela vlakem do Londýna, vnímala anglickou krajinu líně ubíhající za ušmudlaným oknem vlaku a poprvé si představila chlapce, který se přesně v takovém vlaku nechává odvézt přes celou Anglii do školy čar a kouzel. Než vlak přijel na konečnou stanici, měla v hlavě přesný obraz všech postav a stručný děj prvního dílu.
Od psaní jedné z nejúspěšnějších knižních sérií všech dob ji však odvedla smrt matky v prosinci roku 1990, která Rowlingové změnila pohled na svět a o tom, že bude Harry sirotek, bylo definitivně rozhodnuto.
Rok po matčině smrti a Potterově „narození“ se Joanne přestěhovala do Portugalska, kde přijala místo učitelky angličtiny. Zamilovala se zde do Jorga Arantesema a 16.října 1992 se za něj provdala. Během pobytu v Portugalsku vzniklo mnoho verzí první kapitoly z Harryho Pottera a Kamene mudrců, žádný však nebyl natolik dobrý (alespoň dle autorky), aby neprozrazoval celou pointu příběhu na několika úvodních stranách. 27.června 1993 se narodila Jessica Rowling-Arantasemová, mladý pár si však rodinného štěstí dlouho neužil, po neshodách s manželem se Rowlingová s Jessicou vrátily zpátky do Británie a usadily se v Edinburgu.
 Jako svobodná matka neměla Joanne Rowlingová moc pracovních nabídek, žila z podpory čítající 69 liber týdne. Hospodařily s dcerkou velmi skromně a Joanne se naplno věnovala psaní. Peníze nazbyt sice neměly, ale dnes se Rowlingová nevěřícně pozastavuje na „kouzelnými“ novinářskými výmysly, podle kterých údajně psala po kavárnách ne proto, že na procházkách Jessica v kočárku usnula a Jo měla klid na vymýšlení děje, jak tomu skutečně bylo, ale protože prchala z nevytopeného bytu. Období to však nebylo růžové. V této době vznikly postavy, rozsévající kolem sebe chmury a deprese - mozkomorové. 
Přátelé její literární pokusy podporovali nadšenými ohlasy, proto se rozhodla v roce 1996 poslat rukopis Harryho Pottera a Kamene mudrců do literární agentury Christophera Littlea. Dvanácti nakladatelstvím se příběh nelíbil dostatečně na to, aby jej vydaly. Teprve Bloomsbury si uvědomilo, co za poklad se mu dostalo do rukou. 26.června 1997 se tedy na pultech anglických knihkupectví objevuje první díl příběhu o brýlatém čaroději s jizvou ve tvaru blesku na čele. Joanne Rowlingové se splnil sen. Stala se spisovatelkou, to, co napsala, mělo tištěnou podobu, pevný obal a bylo k nalezení v regále knihkupectví pod písmenem R.
Všechny doposud vydané díly mají na přebalu J.K.Rowlingová. Nakladatelé si údajně přáli, aby bylo jméno uvedeno v iniciálách (možná i proto, aby nebylo poznat, že autorkou je žena, a nesnižovalo to úspěch prodeje), a protože J. by bylo krátké, vybrala si Rowlingová K. jako Kathleen podle své babičky. Kouzelný chlapec uchvátil i zaoceánské nakladatele a v New Yorku při aukci rukopisů byla práva pro americké vydání prodána za nevídaných 105 000$! Chudoba se Rowlingové pomalu, ale jistě vzdalovala.
Druhý díl na sebe nenechal dlouho čekat, v červenci 1998 už bylo možné zakoupit knihu Harry Potter a tajemná komnata. Následovaly Vězeň z Azkabanu, Ohnivý pohár, Fénixův řád a Princ dvojí krve, poslední díl je zatím ve stádiu tvoření, podle všeho jej však Rowlingová plánuje dopsat do konce roku 2006. Ve světě propukla pravá Potterománie. Knihy byly přeloženy do 35 jazyků, v České republice se o Harryho Pottera stará Albatros, první díl vyšel v českém překladu Vladimíra Medka v r.2000.
Zájem filmařů o téma Harryho Pottera byl jen otázkou času. Nejdravějším bylo studio Warner Bros, které koupilo práva nejdříve na první dvě knihy, později samozřejmě i na další pokračování. Pod přísným dohledem Rowlingové byly natočeny již čtyři díly, každý vydělal více než 600 milionů dolarů.
Mezi tím vším shonem a úspěchem se Joanne Rowlingová věnuje i svému soukromému životu. Zamilovala se do Dr.Neila Murraye, za kterého se 26.prosince 2001 vdala, 23.března 2003 mu porodila syna Davida Gordona a 23.ledna 2005 dceru Mackenzie Jean. Kniha jí nejenže splnila celoživotní sen stát se spisovatelkou, ale příjmy, které z ní plynou, jí umožnily koupit si luxusní sídlo ve stylu Anglie 19.století ve Skotsku a navždy opustit svě nuzoty.

Čtěte také

Pirelli kalendář 2007: Svět nejkrásnějších hereček
George Lucas: Přes překážky ke hvězdám
Rowan Atkinson - člověk, který rozesmál svět

Petra Beníčková

Zdroj:  https://www.dreamlife.cz/
 

 

Stephen King: Vládce hrůzy a děsu

Bojíte se rádi???Stephen King: Vládce hrůzy a děsu
 

Na stránkách jeho knih kondenzují krůpěje čirého strachu. Příběhy vtahují čtenáře do světa bizarních imaginací tak sugestivně, že cítíte na vlastní tváři dech klauna, který zajížděl svými drápy hluboko do dětského masa se stejnou lehkostí jakou maminka krájela vonící bábovku v nedělním odpoledni. Stephen King se stal se svými popisy a velkým citem pro zápletku a dějový spád nejprodávanějším žijícím autorem své doby.

 

 


Narodil se v roce 1947 ve městě Portland ve státu Maine, USA. Když byly Stephenovi dva roky, opustil je otec pod záminkou, že si jde jen koupit balíček cigaret. Zanechal svou ženu vychovávat nejen malého Stephena ale i druhého adoptovaného syna Davida, často ve velmi stísněných finančních podmínkách. O několik let později nalezla matka chlapců práci v jídelně ústavu pro chorobo myslné. Nebylo to zrovna místo, kam byste rádi brali své děti na výlet. Ještě intenzivnější zážitek z dětství si ale Stephen odnesl z jednoho všedního odpoledne. Když si hrál se svým kamarádem blízko trati, nešťastnou náhodou vlak druhého chlapce strhl a rozdrtil. Malý King tento děsivý zážitek v mysli vytěsnil a domů se vrátil se ztrátou paměti. O smrti, které byl svědkem, mu opět pověděla až matka, když se Stephen vydal následující den za stejným kamarádem ven hrát.

Později na univerzitě procitla Stephenova touha po psaní, když se stal redaktorem školních novin. Během studií také sloužil jako člen studentského senátu, absolvoval v roce 1970 s kvalifikací na učitele Angličtiny při středních školách. Časté návštěvy knihovny mu přinesly nečekané poznání jménem Tabitha Spruce. Vzali se v lednu roku 1971 a později spolu vychovali tři děti. Stephenovi se zaměstnání hledalo v těch časech velmi obtížně. Aby mohl uživit čerstvě založenou rodinu a u toho splácet studentskou půjčku, pracoval jako asistent v průmyslové prádelně. O několik měsíců později se mu konečně podařilo najít práci. Přes týden učil Angličtinu na střední škole v Hampdonu v rodném Maine a o víkendech psal své krátké povídky pro některé místní časopisy.

Zlom jeho kariéry nastal na Den matek roku 1974, kdy vydavatel odsouhlasil knižní vydání jeho románu Carrie. Honorář 400 tisíc dolarů za autorská práva dala dvaceti sedmiletému Kingovi možnost plně se začít věnovat pouze psaní. V průběhu tří dalších let napsal dva horory natolik pohnuté a dobře napsané, že se k nim lidé vracejí ještě dnes – Prokletí Salemu a Osvícení. Knihy se staly bestsellery a po Kingově knihách se strhl doslovný hon. Ze Stephena Kinga se stal brzy dolarový milionář. Další masivní příliv peněz přišel z filmového průmyslu, který proměnil během posledních 35 let padesát čtyři jeho knihy a povídek do podoby celovečerního filmu. Některé z nich dodnes patří mezi nejlepší filmy všech dob. Vykoupení z věznice Shawshank bylo nominováno na sedm cen Akademie, Zelená míle na čtyři. Do roku 2011 bude dotočeno dalších sedm filmů z Kingovy dílny a mimo ně je v přípravách před začátkem natáčení dalších pět celovečerních snímků.

Dnes žije Stephen King se svojí ženou v Bangoru v Maine. Na zimu se vždy stěhují do svého sídla v Sarasotě na Floridě s výhledem na Mexický záliv. Za poměrně krátkých třicet pět let své spisovatelské kariéry bylo prodáno téměř 350 milionů výtisků Kingových knih, což z něj společně s příjmy z filmového průmyslu udělalo prvního spisovatele miliardáře. Za rok 2008 byly příjmy Stephena vyčísleny na v přepočtu 900 milionů korun. Významný díl těchto peněz věnují Kingovi na cílené dobročinné účely. Nadějným studentům platí stipendia a jsou podporovateli mnoha charitativních organizací. Stephen King se naučil dávat lidem to, co chtějí, a současně dělat to, co miluje on sám. Je to jediný úspěch postavený na strašení lidí, který se nám zamlouvá!

Petr Štěpánek

Photobucket
Dům v Bangoru ve státě Maine jakoby vypadl z oka některých knih svého majitele.

Čtěte také

 

Přišlo mi mejlem... :o)


Photobucket


57 600,-
Představte si, že vám banka otevře účet s 57600 €, přičemž je třeba dodržet jen 2 pravidla.

Pravidlo první:
Večer všechno to, co za den neutratíte, ZMIZÍ;
Nemůžete podvádět, např. připsat peníze na jiný účet. Můžete jen utrácet..
Každé ráno vám banka otevře nový účet s 57600 € na den.

Pravidlo druhé:
Banka může tuto „hru“ bez předchozího varování přerušit. V určitém okamžiku vám může říct, že hra je ukončena, že ruší váš účet a že další už otevřít nemůže.

Co byste udělali?
Utratili byste všechny peníze pro své potěšení? Dali byste spoustu darů osobám, které máte rádi, abyste jim udělali radost? Našli byste způsob jak utratit každou minci? Ano?

Tuto zázračnou banku máme všichni: Je to ČAS!


Každé ráno když se vzbudíme, máme na účtě 57 600 sekund života na den a když večer jdeme spát, nedá se udělat žádný „převod“. To, co jsme prožili a co se stalo je „včerejšek“.
Každé ráno se kouzlo opakuje a my hrajeme s jediným neměnným pravidlem: v každém okamžiku se náš život může zastavit bez jakéhokoliv varování. Takže - co uděláme s našimi každodenními 57 600 sekundami?

Život je krátký a krásný zároveň, jen je třeba ho umět žít!

ŽIJTE život a UŽÍVEJTE si ho! Pěkný den!

 

Kapesník: látkový vs. papírový...


Trennlinie

Kapesníky nás provázejí po celý život
Dříve byl kapesník módní záležitostí
foto: samphoto.cz/jiunlimited
 

Zima, chřipka a nachlazení - to je čas, kdy každý z nás sáhne po kapesníku. A co vy? Preferujete látkový, anebo papírový? Ze současného trendu vyplývá, že ty papírové vytlačují látkové kapesníky na celé čáře. Důvod? Hlavně hygiena!

 

Trocha historie

Látkový kapesník jako takový znali a používali již ve starém Římě. Byl jednoznačně zdobným módním doplňkem a jakousi známkou urozenosti majitele. Kapesníky s vyšitým monogramem pak byly výrazem noblesy! Obyčejný lid se ovšem kapesníky rozhodně nehonosil. Předmětem obecné potřeby se stal až v 18. století a poté jeho věhlas stoupal až do let nedávno minulých. Cizinci smrkající do prapodivných ubrousků nás v době totality spíše udivovali. A my s kapsami naditými „posmrkaným" kusem látky dráždili je, možná až za hranici estetiky, hygieny a vkusu.

Kdy po něm sáhneme

Kapesník nás však provází po celý život. Při radosti, smutku, nemoci, ale i záchvatu smíchu. Mnohdy jej opatrujeme jako historickou nebo uměleckou cennost, někdy z čistě osobních pohnutek ho máme v zásuvce jako připomínku nějaké, často smutné události. Tzv. uzel na kapesníku pro ty s horší pamětí měl bezesporu své opodstatnění... Stylové kapesníčky se dědí jako poklady v rodinách po celé generace, často se věnují jako dárek. Nezapomenutelné taneční...

K čemu slouží

S podivem můžeme kapesník historicky zachytit i jako nástroj politické zlovůle. Významný kubánský novinář Alberto De Bouchet, odpůrce režimu, vyfasoval šest let natvrdo za to, že údajně okradl stařenku o kapesník s podpisem Fidela Castra.

Kapesníky však slouží především k tomu, aby nám při chřipkách a nastuzení trochu ulehčily život. Tradiční látkové byly z čistě hygienických důvodů nahrazeny kapesníky papírovými. První kosmetické ubrousky byly představeny začátkem 20. století. I když původním účelem ubrousků bylo odličování make-upu, zákazníci si našli za více jak osmdesát let výroby pro ubrousky další využití - „utěrky" nosů.

 
 

Prodejní artikl

Za posledních dvanáct měsíců se jich jenom v Čechách prodalo za více než 720 milionů korun. Neuvěřitelná částka? „Kategorie kapesníků je jednou z nejvíce rostoucích drogistických kategorií na trhu v České republice," říká Petr Šálený, senior brand manažer Kleenex pro střední Evropu. „Stále více spotřebitelů upřednostňuje kvalitní značkové produkty, za které jsou lidé ochotni více si připlatit."

Design je důležitý

Výrobci kapesníků neustále obnovují design a uvádí na trh nové produkty s unikátními vlastnostmi v nepřeberné škále zajímavých obalů. Kapesníčky balené v praktických domácích boxech se těší stále větší oblibě. Mezi odlišnými motivy, navrženými dle potřeb jednotlivých místností domácnosti, si vybere i ten nejnáročnější spotřebitel. Kapesníčky se tak stávají moderním doplňkem, který už není třeba skrývat, ale může naopak sloužit jako dekorace. Kleenex připravil pro nejmenší zákazníky extra hebké a zároveň odolné kapesníčky s veselými motivy. Popelka, Šípková Růženka, Malá mořská víla, Medvídek Pú či Vall-I mohou být nyní součástí každého dětského pokojíčku.

I léčí...

Kapesníčky bývají napuštěny esencemi různých léčivých látek, které pomáhají v boji se zákeřnou rýmou nebo chřipkou. Nejde tedy jen o čistě mechanické utírání nosu, ale o mírné a průběžné minidávkování vhodných léků. V kombinaci se správně zvolenými medikamenty je používání papírových kapesníčků jistou, byť doprovodnou, formou léčby doporučovanou odborníky. Vícevrstevné papírové kapesníky bývají k podrážděné sliznici a odřeným nosním dírkám podstatně šetrnější než kapesníky látkové. Proto jejich obliba stále stoupá a i skalní přívrženci z řad drsných mužů po nich nakonec sáhnou.

Autor článku

Daniela Sekáčová

zdroj:

 
 
 
 
 

 

RODINA VERSUS PRÁCE


pacholatko.jpg picture by darmarka4

   

Jsi si vědom(a) toho,  že když zítra zemřeme, společnost,

pro  kterou  pracujeme, nás  může lehce nahradit ze dne na

den?

 

Ale  rodina,  kterou tu zanecháme, pocítí ztrátu pro zbytek

života.

A když se  to tak vezme, stále víc se zabýváme svojí prací,  místo

toho abychom se věnovali svojí rodině ... a to je hloupé, nemyslíš?

 

Takže co  je  za tímto příběhem ?

Víš, co znamená slovo  RODINA  (FAMILY)?

FAMILY = (F)ATHER (A)ND (M)OTHER  (I) (L)OVE  (Y)OU

Rodina = Táto a Mámo, miluji Vás.


   

 

Znovuzrozené klobouky

Vizitka úspěchu i pravých gentlemanů...


Elegantní pánské klobouky byly po léta nepostradatelnou vizitkou šlechticů, příslušníků královských rodů a – překvapivě – i armády, ale zároveň se v minulých staletích staly doménou a poznávací značkou úspěšných mužů. Ačkoliv jsou tyto časy dávno pryč, zakázkové kloboučnictví stále přežívá. A největší mistři svého řemesla volají: "S našimi klobouky se v davu určitě neztratíte!"


Od prastarých civilizací lidé užívali čepice a klobouky jako nutnou ochranu před sluncem či deštěm. Dokonce i na dochovaných egyptských a řecko-římských uměleckých dílech jsou doboví modelové často vyobrazováni s nezbytnou pokrývkou hlavy a z obrazů je zřejmé, že už tenkrát neznamenaly klobouky pouze a jenom štíty proti počasí, ale zároveň podle své honosnosti tvořily symboly společenského postavení a třídy.

V puritánských dobách potom klobouky začaly zakrývat tváře urozených dam a měly svědčit a ochraňovat jejich cudnost, ale zanedlouho se paradoxně staly doslovným zvýrazněním ženské krásy. Dokazuje to hlavně anglický zvyk, kdy noblesní ženy nosí velkolepé a bohatě zdobené klobouky na významné společenské události, jako jsou dostihy nebo extravagantní svatby.

V současnosti pokrývka hlavy na seznamu oblečení rozhodně nefiguruje tak vysoko, jako ostatní šaty. Klobouky se staly pouhým módním doplňkem, který se sice s posledními módními trendy opět vrací na výsluní, nicméně mezi muži zdaleka nedosahuje takového rozmachu jako kdysi. Buřinka ani cylindr – dříve tak oblíbené doplňky – dnes v šatnících drtivé většiny mužů nenajdete, a pokud ano, jsou vyhrazeny zejména pro nadmíru významné události.

I přesto, že klobouk už není tak významný, stále hraje důležitou roli i jako součást moderní západní kultury. Dokážete si třeba představit stráže anglického Buckinghamského paláce bez jejich tradičních uniforem a nepřehlédnutelných vysokých čepic černé barvy? Ale zdaleka to nemusí být pouze konzervativní Británie, kde kromě klobouků přetrvává i spousta ostatních tradic.

Další nezapomenutelné muže v kloboucích můžeme hledat přímo na stříbrném plátně. Vždyť co by byl komik Charlie Chaplin, nebo českým dětem dobře známý Pan Tau bez své nepostradatelné buřinky? Co by mělo lépe chránit Gene Kellyho před deštěm ve Zpívání v dešti? A kdo by si nevzpomněl na panamský klobouk Anthonyho Hopkinse v Mlčení jehňátek?

Chcete-li získat něco z pomyslného šarmu zmíněných hvězd, pomoci by vám měl právě na míru vyrobený klobouk z věhlasné dílny. A jednou z nejvyhledávanějších je londýnská firma Lock & Co. Není divu, klobouky se zde vyrábějí už po tři stovky let, a proto je to to úplně první místo, kam by měl člověk zajít, pokud touží po neotřelém stylu. Celé generace zde vytvořily na stovky různých druhů: od mongolských kožešinových čepic až po všudypřítomné kšiltovky, ale stejně stále preferují dva své nejoblíbenější typy, kterými jsou právě buřinka a cylindr.

Zdatní kloboučníci věří, že další slavná éra klobouků na sebe nenechá dlouho čekat a že Gene Kelly rozhodně nebyl poslední člověk, který si se svým stylovým černým kloboukem zatančil pomyslný poslední tanec. Ne, klobouk, který svému majiteli slibuje trochu lákavé tajemnosti, něco z nedobytné rozvážnosti a část mužské rafinovanosti, ještě každému ukáže, jakou má moc a jak i vám může pomoci otevřít bránu k úspěchu.

Čtěte také

 

Šupinky ve vlasech

 
I když vypadají jako sněhové vločky, znepříjemňují nám život a toužíme se jich zbavit - ano, máme na mysli lupy.

Dodnes nejsou příčiny jejich vzniku přesně známé. Podíl na něm však mají hlavně nevhodné vlasové přípravky a jejich časté používání, studené počasí a suché vnitřní vytápění, psychické vypětí, špatná strava a kožní onemocnění.

Narušené  buňky
Nejčastějším projevem lupů je svědění hlavy a vlasové pokožky. Jedná se o narušený proces rohovatění buněk. Zatímco u zdravé pokožky dochází k odlupování buněk za 28 dnů, u pokožky s lupy je to už za 13-15 dnů.

Nedrbat a  nekartáčovat
Trápit nás mohou suché lupy, které jsou bílé, snadno se odlupují a vypadávají, nebo mastné nažloutlé lupy, jež se odlupují o něco hůř a pokožka je podrážděná a svědí. V tomto případě pak platí důležité pravidlo - nedrbat, protože to problém ještě zhoršuje. Podobně jako střídání teplot, které je aktuální hlavně v zimě, a také časté kartáčování s cílem zbavit se lupů jednou provždy. Špatnou zprávou je, že to není možné. Šupinatění kůže můžeme pouze zmírnít správným mytím vlasů a používáním kvalitních přípravků.

Přírodní pomocníci
Naše babičky se zbavovaly lupů pomocí borové vody, kterou vmasírovaly do vlasů po jejich umytí a následně opláchly. Umyté vlasy také prolévaly nálevem z rozmarýnu či šťávou z jednoho citronu zředěnou v jednom litru převařené vlažné vody.

Zdroj: https://www.dokonalezeny.cz/

Trennlinie

 

 

Jedinečný dotyk moře nejen do vaší koupelny
Co je mořská houba?

Přírodní mořská houba je stavěna stejně jako korál, z mořského vícebuněčného živočicha. Nachází se v teplých mořích celého světa, ale více než 80% žije v oblasti Floridy a Mexického zálivu. Žije pod hladinou, v hloubce od 5 do 56 metrů, někdy i hlouběji. Živí se planktonem, který získává filtrováním mořské vody. V mořích světa existuje více než 2700 rozmanitých druhů mořských hub, ale jen asi 19 z nich má užitkovou hodnotu v oblasti kosmetiky, domácnosti a průmyslu. Mořské houby potřebují dva až čtyři roky na to, aby dosáhly průměrné velikosti cca 15cm.

Trocha historie:
První zmínky o použití mořské houby pocházejí ze středověku. Používaly se i v lékařství např. k léčbě strumy (nemoci z nedostatku jódu v organismu).
Staří Římané si mořské houby pokládali pod brnění, aby je ochránili před odřením a objevili také to, že přiložením houby na poraněné místo se rána zahojí rychleji a navíc po ní nezůstane ani památky.

Charakteristika:
Přírodní mořská houba má antivirové, protinádorové, dezinfekční a antiseptické účinky. Kvalitní mořské houby se vyznačují velmi jemnou strukturou a přírodní barvou. Pro svoji úžasnou savost a měkkost se dokonale snáší s pokožkou. Přírodní mořská houba je bohatá na jód, který má příznivé antiseptické, antibakteriální a desinfekční účinky. Jód obsažený v houbě je schopen zabít stafylokoka a streptokoka (bakterie způsobující nejrůznější infekce)
Od synteticky vyrobených hub se liší vyšší jemností a měkkostí, obsahem minerálních, tělu prospěšných sloučenin, a v neposlední řadě i odolností vůči agresivním látkám a tím i výrazně delší životností.

Možnosti využití:
Mořská houba má široké pole použití. Používá se na mytí těla, masáže, odličování atd.
Působí antisepticky při vymývání nečistot ze všech poranění a masáž přírodní houbou přispívá k vyhlazení strií. V neposlední řadě lze použít jako menstruační tampon. Je to levnější, ekologicky šetrnější a hlavně zdravější alternativa oproti tamponům.
V domácnosti lze mořskou houbu využít k mytí předmětů a zařízení, ošetřování nábytku, čištění oděvů a pokud ji necháte nasáknout octem, pohlcuje nepříjemné kuchyňské, cigaretové a jiné pachy.

Těžko byste hledali oblast, kde by mořská houba nenašla využití.

Návod k použití:
Po namočení se houba stane příjemně měkkou a hebkou. Používáním houba nepřijímá pachy ani barvy, po použití se jednoduše propere v teplé mýdlové vodě, řádně propláchne a je opět jako nová. Nepoužívejte ve vodě teplejší než 60°C, ždímejte stlačením.

Právě pro své jedinečné vlastnosti, všestrannost a jednoduché použití si přírodní mořské houby získávájí stále větší oblibu. I v této oblasti totiž člověk zjišťuje, že návrat k přírodě přináší řadu výhod.

Pokud hledáte praktický a přitom originální dárek, těžko byste vybrali lépe. Mořské houby jsou k dispozici i v dárkových balíčcích. Stačí si jen vybrat na www.ekorodinka.cz a vyzkoušet na vlastní kůži.

zdroj: https://www.dokonalezeny.cz/

Donna Karan: Módní královna ze Sedmé Avenue

Neni co dodat...


Donna Karan - Donna Karan se narodila 2. října 1948. Šedesát let by jí hádal málokdo.

Donna Karan se narodila 2. října 1948. Šedesát let by jí hádal málokdo.

Pokud byste v nejbližší době měli to štěstí a potkali Donnu Karan osobně, pravděpodobně vůbec nebudete věřit, že tato milá žena už za dva měsíce oslaví své šedesáté narozeniny. Neuvěřitelně vitální a sympatická Donna po desetiletí sklízí úspěchy v nevyzpytatelných bitvách na módním poli a vysloužila si tak honosné přezdívky jako Královna americké módy či Královna Sedmé Avenue, kde stojí sídlo její společnosti.

Osud Donny Karan byl zpečetěn ještě před jejím narozením. Do světa módy Donně otevřeli dveře její rodiče: matka modelka, po které návrhářka zdědila osobitý šarm a krásu, a nevlastní otec krejčí. Během svého dospívání na Long Islandu se Donna postupně učila rozpoznávat rozmanité druhy látek, kreslila své nejranější návrhy a seznamovala se s náročným životem v prostředí přehlídkových mol a světel reflektorů.

Pro nikoho proto nebylo velkým překvapením, když mladá návrhářka ve svých dvaceti letech začala studovat na prestižní návrhářské škole Parson’s School of Design. Již v době svého studia získala Donna brigádu u tehdejší slavné návrhářky Anne Klein a během několika málo let se zde vypracovala na hlavní návrhářku. Ani s tímto postem se ale ambiciózní designérka nespokojila a v roce 1985 založila svou vlastní firmu s názvem Donna Karan New York. „Budu raději podporovat New York, než cokoliv jiného na světě, protože New York pro mě znamená svět.“

New York je zároveň jedním z největších zdrojů návrhářčiny inspirace. Hektický život, nespočet nejrůznějších stylů a jejich prolínání tvoří studnici, ze které Donna Karan čerpá nápady po celou svou kariéru. Hned první kolekce značky Donna Karan sklidila obrovský ohlas a vynesla Donně titul Návrhářka roku.

Na své první zákazníky potom Karan nemusela dlouho čekat. Její kolekce sedmi základních kusů oblečení, které by ve svém šatníku měla mít každá žena, se stala téměř legendou ve světě módy. Jednoduché kusy, jež se dají libovolně kombinovat, se staly esenciálními především pro mladé ženy právě nastupující na pracovní trh. Sedm kusů se v průběhu let rozrostlo na více než 200 jedinečných návrhů.

O pár let později ale Donna opustila škatulku „profesionálního oblečení“ a přišla s novou značkou DKNY, která představovala levnější šaty zejména pro mladé ženy. „Dnešní móda je o smyslnosti – jak se žena cítí uvnitř. V osmdesátých letech ženy nosily vypasované kostýmy s vycpanými rameny, aby vyvolaly výrazný a silný dojem. Dnes jsou ženy více spokojené se svými těly – už se nepotřebují schovávat za své oblečení.“ Největší inspirací pro DKNY údajně byla Donnina první dcera Gabby.

V devadesátých letech Donna Karan svou značku prodala francouzskému módnímu gigantovi LVHM, což je firma, která sdružuje světové výrobce luxusního zboží, za více než 600 milionů dolarů, ale zůstala na svém postu návrhářky. V oblečení, jež Donna navrhla můžete často spatřit celebrity, ale i americké politické osobnosti – Bill Clinton si například oblékl oblek značky Donna Karan na svou předvolební kampaň.

„Všechno ve vašem životě musí být v rovnováze,“ říká milovnice východního náboženství a podle této filosofie se snaží tvořit své návrhy. Rovnováhu si snaží udržovat i mezi svou prací a osobním životem. Velkou radostí Donny je jejích sedm vnoučat, kterým se věnuje vždy, když si ve své náročné profesi najde volnou chvilku. „Všechno, co ve svém životě dělám, je záležitost mého srdce, těla a duše.“
 

Čtěte také

 

Máte rádi borůvky?

Co o nich víme?


Borůvková sezona
 

 

Borůvky nám dodávají energii, vyhlazují vrásky, čistí krev, pomáhají při zažívacích problémech a chrání náš imunitní systém. Modrý plod borůvky, který nám krásně zbarví pusu, má výraznou, nezaměnitelnou chuť a je pro nás zdrojem důležitých vitamínů a minerálů.

Jsou jedním z nejlepších přírodních zdrojů antioxidantů.
Antioxidant je látka, jejíž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů - snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů. Tím omezují proces oxidace v organismu nebo směsích, kde se vyskytují. Z tohoto důvodů se přidávají do potravin, které by byly jinak oxidací nadměrně poškozovány (např. rostlinné oleje - viz žluknutí). zdroj wikipedia

Z hlediska konzumenta lze hodnotit přítomnost přirozených antioxidantů v potravinách kladně, jednak prodlužují jejich trvanlivost, jednak jejich užívání má příznivé účinky na jeho zdraví, neboť snižuje pravděpodobnost vzniku srdečně-cévních chorob a některých typů rakoviny. Odborníci se shodují na tom, že účinnost přirozených antioxidantů přijímaných přirozeně (např. v čaji a ovoci) je výrazně vyšší než u stejné dávky podané v čisté podobě jakožto potravinový doplněk (např. vitaminová tableta).

Významný v borůvkách je zejména obsah vitamínu C a karotenu, třísloviny taninu a dalších protirakovinných látek, z minerálů je důležitý především obsah železa. Čerstvé, sušené i mražené borůvky jsou lékem při všech respiračních onemocněních, používají se jako léčebný prostředek při střevních potížích a kolikách či při průjmu. Jsou také perfektním doplňkem potravy při rekonvalescenci.

Čerstvé je můžeme konzumovat rozmačkané se smetanou nebo jogurtem, hodí se do ovocných koktejlů, salátů a zmrzlinových pohárů. Chutné jsou také borůvkové marmelády i džemy, také koláče s borůvkami a dezerty s tvarohem či jogurtem.

Zde nabízíme jeden tip jak chutně připravit borůvky.

Borůvkový hřbet
180 g cukru krupice
180 g hladké mouky
5 vajec
3 lžíce rozpuštěného másla
borůvky
Návod k přípravě: Vejce ušleháme s cukrem do husté pěny, přidáme 4 lžíce horké vody a šleháme. Pak vmícháme máslo a mouku. Těsto nalijeme do vymazaného a moukou vysypaného pekáčku, rozhrneme ho a posypeme borůvkami. Pečeme na 180 stupňů.

 

 

Autorka: Kaštánková Alena

zdroj:  https://www.dokonalezeny.cz/


 

 

Déšť...

Co o něm víme? :o)
Déšť je hydrometeor, který řadíme mezi kapalné vertikální srážky, tedy srážky vypadávající z oblaků. Déšť je tvořen kapkami vody o průměru větším než 0,5 mm, popřípadě i menšími. Pokud jsou vypadávající srážky menší než 0,5 mm, mluvíme o mrholení. Ojedinělé vypadávání dešťových kapek se lidově označuje jako krápání.

Dešťová kapka

Vodní kapky mají kulovitý tvar, který je proudícím vzduchem jen nepatrně deformován. V animovaných filmech a na dětských kresbách jsou kapky kresleny s ostrou špičkou, což je tvar odkapávající kapky. V takovémto tvaru kapka ovšem zůstane jen zlomek sekundy. Velké kapky jsou odspodu ploché nebo dokonce lehce duté.

Vodní kapky mají průměr mezi 0,5 a 7 mm. Nejčastěji ale z oblaků vypadávají kapky o velikosti 1 až 2 mm. Největší dešťové kapky na Zemi byly zaznamenány nad Brazílií a Marshallovými ostrovy v roce 2004, některé z nich dosahovaly až 10 milimetrů.

Množství dešťových srážek se měří srážkoměry a ombrografy. Získané množství vody se vyjadřuje v milimetrech, přičemž 1 milimetr značí vrstvičku vody o tloušťce 1 milimetr. Vrstvička vody o tloušťce 1 mm na 1 m² odpovídá 1 litru vody.

Déšť hraje hlavní roli v hydrologickém cyklu, ve kterém je vypařená vlhkost oceánů přenášena nad jeho jiné části a nad pevninu, kde kondenzuje a kde vznikají oblaky, z nichž vypadávají srážky v podobě deště. Tento cyklus uzavírají řeky které odvádějí dešťovou vodu zpět do moří a oceánů. Také existuje menší množství vody, které se vypařuje z pevniny a které vypadává opět nad ní nebo nad oceány.

zdroj:  https://cs.wikipedia.org/wiki/

Trennlinie

 

Ovoce pro lepší paměť


 

 Receptem na dobrou paměť je strava s množstvím jablek, jahod, hroznů, kakaa a čaje, doplněná každodenní dvou hodinovou procházkou: Vědci ze Salk Institute v kalifornském San Oiegu dokázali, že jeden z rostlinných flavonoidů - epikatechin (přítomný v ovoci) spolu s pravidelným pohybem působí příznivě na změny v mozku a zlepšuje paměť.

Studie probíhaly na dvou skupinách myší. První dostávala stravu bez epikatechinu, druhá byla krmena potravou bohatou na tuto sloučeninu. Navíc polovina myší z každé skupiny mohla cvičit na kolotoči. Vědci objevili, že u aktivních zvířat krmených stravou s epikatechinem vzrostla aktivita genů majících vliv na učení a paměť.

zdroj:  https://www.dokonalezeny.cz/
 

 

Jak jste na tom s pamětí ???

Nechte si bezplatně vyšetřit svou paměť a oddalte tak její ztrátu
 
Podle odhadu žije v Česku zhruba 100 000 lidí s demencí.

Poruchy paměti mohou být prvním příznakem Alzheimerovy choroby nebo jiného
typu demence. Během projektu
Dny paměti si lidé mohou nechat každou středu
bezplatně vyšetřit paměť na 23 místech po celé republice.

23. 7. 2008 07:25 - PRAHA

"Vyšetření paměti provádějí speciálně vyškolení pracovníci každou středu po
předchozím telefonickém objednání," upřesnila. Vyšetření trvá asi hodinu,
člověk vyplní dotazník a podstoupí krátký psychologický test.

Odborník z výsledků posoudí, zda jde pouze o změny u zdravě stárnoucího
člověka, nebo už o příznaky demence. Pokud objeví problém, doporučí návštěvu
neurologa, psychiatra nebo geriatra. Ti provedou další speciální vyšetření a navrhnou
léčbu. Při včasném zahájení léčby je možno výrazně postup demence zbrzdit,
tím i zlepšit kvalitu života pacienta.

Seznam odborníků naleznete na
www.poruchypameti.cz.

Paměť začíná slábnout již po třicítce

Podle odhadu žije v Česku zhruba 100 000 lidí s demencí. Paměť začíná
slábnout už po třicítce, s rostoucím věkem lidí s touto obtíží přibývá. Mezi
60 až 64 roky trpí demencí každý stý člověk, ve věku od 70 do 73 let jsou to již
3,6 procenta obyvatel a od 75 do 79 let šest procent lidí. Ve věku nad 85
let je to pak každá čtvrtá osoba.

Ročně je v zemích EU nově zjištěna demence u 600 000 lidí. Ve stejném období
je odhaleno například 350 000 případů rakoviny prsu, půl miliónu pacientů s
cukrovkou a téměř 600 000 pacientů s mozkovou mrtvicí.

Paměť posiluje i zdravý životní styl

Vědecky potvrzené postupy dokážou podle Holmerové případné poruchy paměti
oddálit do pozdějšího věku. Pro udržení dobré paměti je třeba mít dostatek
spánku
a pravidelně cvičit, nejlepší je tanec nebo chůze čtyři kilometry denně.
Paměť podpoří i dvě deci červeného vína denně, v jídelníčku by měly být
dvakrát
až třikrát týdně ryby a co nejčastěji zeleninové saláty zalité olivovým
olejem. Z koření působí na paměť příznivě kurkuma .

Pro dobrou paměť je důležité mít v pořádku krevní tlak a hladinu
cholesterolu, zvýšené hodnoty je nutno léčit. Paměť zhoršuje kouření a
naopak ji vylepšuje
mozkový trénink. Pozornost a koncentraci si člověk může rozvíjet při
karetních hrách, luštění křížovek nebo sudoku.


Novinky,
ČTK

 

Zahrada - příjemné letní posezeníPhotobucket


Ne každý má to štěstí mít zahrádku, která se dá využít pro mnoho nejrůznějších účelů. Mnoho zahrádkářů dává v poslední době přednost tomu, aby vypadala krásně a útulně. K tomu jim pomůže také příjemné letní zahradní posezení.


Zahrada – zahradní nábytek

Zahradní nábytek nabízí široký sortiment nejrůznějších tvarů, materiálů a designů. Praktický zahrádkář využije příležitosti udělat si na zahradě příjemné posezení, které mu poslouží v průběhu letních dnů a večerů.

 

Zahradní nábytek vybírejte tak, abyste ušetřili nejen prostor, ale bez problémů seženete skvělý zahradní nábytek za rozumnou cenu. Nábytek musí být kvalitní, pokud jej nechcete stěhovat z místa na místo.

Zahradní posezení – na co nezapomenout

Správné zahradní posezení by mělo mít několik důležitých součástí, které využijete nejen po praktické stránce. Pohodlí má přednost, myslete ale také na design, který se bude hodit k dalším zahradním doplňkům.

Zahradní gril – nedílná součást posezení

Při výběru zahradního nábytku na posezení nezapomeňte na gril, který vám v průběhu léta přijde mnohokrát vhod. Zahradních grilů existuje mnoho typů, ale obecně platí, že čím dražší, tím lepší a kvalitnější. Gril patří mezi investice, které se vám rozhodně vyplatí.

Zahradní lavice

V poslední době jsou velmi oblíbené zahradní lavice, které jsou sice méně praktické než klasické židle, zato vypadají velmi módně. Sežene je téměř v každé prodejně zahradního nábytku.

 

Udělejte si čas a prožijte letní večery s přáteli, při kterých vám bude asistovat příjemné zahradní posezení. Užijete si nejen spoustu zábavy, ale také relax pro tělo i duši.

Photobucket

 

Další zajímavé články z rubriky moderní zahrada

Moderní zahrada - moderní světla v zahradě

Moderní zahrada - dekorace z kamene a keramiky

Dlažba v zahradě - typy zahradní dlažby

Mini zahrádka na balkóně

Nový bazén do vaší zahrady?

 

Je lepší zeleninová nebo ovocná zahrada?


PhotobucketPěstování - zeleninová zahrada

Pěstování zeleniny je specifické v tom, že abyste dosáhli u jednotlivých druhů zeleniny dobrých výnosů, nesmíte zapomenout na únavu půdy.

 

Ano, půda se časem unaví a je třeba ji buď hnojit, nebo vhodně měnit skladbu zeleniny na záhonech. Při vhodném zvolení plánu osetí půdu beze zbytku využijete po celý rok a to i přes zimu.

Zeleninová zahrada

V zeleninové zahradě se musíte starat mimo jiné i o zásobování půdy humusem. Kolem zeleninové zahrady je hodně práce a je potřeba na ni mít opravdu čas. Pokud máte chatu a jezdíte na ni jen o víkendu, moc času na zahrádku vám nezbude.

 

Plevel roste velmi rychle a víkendoví chataři většinou plení, zalívání záhonu, okopávání a ostatní údržbu kolem zeleninové zahrádky nestíhají a spíše nechají pozemek zarůst trávou.

Údržba ovocné zahrady není tak náročná

Na údržbu už není tak náročná ovocná zahrada. Důležité je, abyste včas odřezávali suché větve. Také sběr plodů vaší ovocné zahrady se může některým zdát náročný. V tomto ohledu závisí všechno na velikosti zahrady a počtu ovocných stromů.

 

Celkový rozdíl mezi zahradami se odráží především v náročnosti jejich údržby. Zatímco ovocnou úrodu pouze sklidíte, se zeleninou se nějaký čas potrápíte.

Rady, jak ovocnou zahradu využít i jinak

Jak asi všichni dobře víte, na zahradě si můžete vysadit například švestky, hrušky nebo například jabloně. Právě tyto plodiny se dají významným způsobem využít.

 

Slivovice nebo kalvádos potěší o to víc, když víte, že plodiny ze kterých byl vypálen pocházejí právě z vaší zahrady.

Photobucket

Zahradní kalendář

Červen v zahradě

Květen v zahradě

Duben v zahradě

Březen v zahradě

Únor v zahradě

Leden v zahradě

Prosinec v zahradě

Listopad v zahradě

Říjen v zahradě

Září v zahradě

 

 

Coca-Cola: Fascinující příběh hnědavého moku


Coca-Cola představuje jednu z nejznámějších a nejhodnotnějších obchodních značek na světě. Tento osvěžující nápoj, v současné době prodávaný ve více než 200 zemích, započal svou historii před více než 120 lety. K dosažení dnešní popularity však musela Coca-Cola urazit velmi dlouhou cestu. Prvních několik měsíců po uvedení do prodeje se totiž prodávalo v průměru jen devět nápojů denně.


Rodištěm Coca-Coly je město Atlanta v americkém státě Georgia. V roce 1886 tady lékárník a farmaceut John Pemberton namíchal výtečný nealkoholický nápoj, který mimo jiných přísad obsahoval zejména listy jihoamerické koky a jádra ořechů koly. Jak přesně k magické kombinaci došel, zůstává zahaleno rouškou tajemna. Povídá se, že podobně jako u celé řady převratných vynálezů, tomu dopomohla náhoda.

V každém případě, nápoj byl na světě. Zpočátku se prodával ve formě neředěného sirupu v místních lékárnách jako povzbuzující tonikum a lék proti různým zdravotním problémům, jako nevolnosti či bolesti hlavy. Pozdějším smísením s perlivou vodou pak vnikl lahodný a osvěžující nápoj. Název Coca-Cola vymyslel Pembertonův účetní Frank Robinson, který také navrhl logo, jenž reprezentuje nápoj v nezměněné podobě dodnes.

Pemberton se hned od počátku snažil do podniku zapojit co nejvíce investorů. Jedním z hlavních důvodů byla zřejmě jeho nezáviděníhodná finanční situace, navíc on sám příliš nevěřil v kdovíjak velký úspěch svého nápoje. V prvním roce dokonce na jeho propagaci vynaložil více peněz, než kolik činil zisk z prodeje. Nakonec recepturu rozprodal a krátce nato zemřel.

Nevydařeným snem tvůrce naštěstí tento příběh nekončí. Coca-Cola jen potřebovala někoho, kdo ji dokáže prodat, a tím se stal Asa Candler. Ten v Coca-Cole viděl obrovský potenciál a do roku 1891 dokázal díky investici 2300 dolarů získat plné právo na recepturu. V následujícím roce Candler společně se svým bratrem Johnem S. Candlerem, Frankem Robinsonem a dvěma dalšími společníky založili společnost s názvem The Coca-Cola Company, jejíž počáteční kapitál činil 100 tisíc dolarů.

Candler pak nastartoval masivní reklamní kampaň, Coca-Cola byla propagována v novinách i na billboardech. Prostřednictvím novin také distribuoval kupóny pro získání sklenice nápoje zdarma. Investice se vyplatila, lidem osvěžující nápoj zachutnal a během posledních deseti let 19. století se prodej zvýšil o 4000%. Coca-Cola se tak stala jedním z nejoblíbenějších nápojů v Americe. V dalších městech vznikaly nové výrobny, aby bylo možné pokrýt stále se zvyšující poptávku. Roku 1916 si společnost nechala patentovat novou láhev, která je svým vzhledem a tvarem natolik jedinečná, že se stala jedním z nejsnáze rozpoznatelných produktových obalů planety.

Zlatá éra však měla teprve přijít. Coca-Cola sice vládla Americe, ale zbytek světa zatím zůstal nedotčen. A Evropa přitom představovala miliony potenciálních zákazníků, kteří by mohli ještě více navýšit zisky podniku. V roce 1919 Coca-Colu za v té době astronomickou částku 25 milionů dolarů odkoupil finančník Ernest Woodruff a vedení předal svému synovi, který započal celosvětovou expanzi.

Robert Woodruff řídil společnost přes šedesát let a dokázal z Coca-Coly vytěžit maximum. Začal ji propagovat v rádiu a televizi, dal světu Coca-Colu v plechovce i ve dvoulitrovém plastovém balení. Během necelých dvaceti let už měla společnost své výrobny ve více než 40 zemích světa. Výrazně tomu napomohla i druhá světová válka, kdy Woodruff z Coca-Coly udělal jeden ze symbolů amerického vlastenectví a to heslem: "Postaráme se o to, aby si každý americký voják mohl za 5 centů koupit láhev Coca-Cola, bez ohledu na to, kde slouží nebo kolik nás to bude stát." Nápoj se pak stal známým prakticky všude, kde se američtí vojáci objevili. Lidé poznali jeho chuť a se skončením války tak mohla Coca-Cola začít dobývat celý svět.

Jako každý správný příběh, i tento má svůj dramatický zvrat, v tomto případě jde o rozhodnutí, které je dnes považováno za jeden z největších marketingových omylů. Ve snaze vytvořit dietní verzi Coca-Coly byla objevena nová receptura, která měla podle všech provedených testů mnohem lepší chuť. Když byla potom v dubnu 1985 uváděna na trh, účastnilo se toho na 200 televizí. Během jednoho dne se tato zpráva dostala téměř ke každému Američanovi. Na Coca-Colu se okamžitě snesla vlna kritiky. Společnost denně přijímala tisíce rozhořčených dopisů a telefonátů, říkalo se, že společnost zradila národní důvěru a příznivci začali hojně prohlašovat, že přecházejí ke konkurenční Pepsi-Cole.

Vedení Coca-Coly nakonec uznalo, že tímto zašlo až příliš daleko, a o pouhé tři měsíce později se s omluvou vrátilo k původnímu složení nápoje. Zákazníci to přijali a začali oslavovat návrat. Akcie společnosti se během krátké doby vyšplhaly na nejvyšší hodnoty za posledních 20 let. Od té doby je proto Coca-Cola s dalšími výraznými zásahy do receptu mnohem opatrnější.

Za šestnáctiletého vedení dalšího prezidenta, Roberta Goizueta, vzrostla hodnota společnosti ze 4 na bezmála 150 miliard dolarů. Coca-Cola se stala dosažitelnou pro lidi prakticky na celém světě a vstoupila také na obrovské trhy, jakými jsou Čína, Indie nebo Rusko. V současnosti Coca-Cola propojuje celý svět, všechny kontinenty, rasy, náboženská vyznání i politické systémy. Každý třetí vypitý nealkoholický nápoj je Coca-Cola. Z maličké firmičky o jednom člověku vyrostl gigant o 90 tisících zaměstnancích. Pan Pemberton by se jistě divil, jak daleko to jeho sirup, ve který on sám nevěřil, dotáhl…

Čtěte také

 

 

Zdravé sebevědomí: Cesta k úspěšnému životu...


Zdravé sebevědomí - Co znamená sebevědomí? Schopnost pohlédnout zpříma na vše, z čeho máte strach.
 

Myslíte si, že sebevědomí je pouze vaší osobní záležitostí? Pokud ano, mýlíte se. Vaše vnímání sama sebe má totiž obrovský vliv na to, jak vás vnímají ostatní. Lidé s malým sebevědomím obvykle svých cílů nedosahují, protože se předčasně vzdávají hned při prvním neúspěchu. Naopak lidé, kteří si sami sebe váží, hrdě následují rčení Chybami se člověk učí a mají tak daleko vyšší šance na úspěch. Zkuste se zamyslet a zhotnoťte, jak moc sami sobě důvěřujete. Jestli myslíte, že je načase něco napravit, osvojte si některé z následujících tipů.

Věnujte dostatečný čas oblékání.
Dělají šaty člověka? Přinejmenším ovlivňují vaše momentální psychické rozpoložení. To jak vypadáte, nezajímá nikoho tolik, jako právě vás. A když jste spokojeni se svým vzhledem, což tedy zákonitě zahrnuje i pěkné padnoucí oblečení, působíte lépe na lidi kolem sebe. Jednou za čas se proto vyplatí projít si aktuální módní trendy a zkusit jich alespoň pár vkusně začlenit do svého stylu.

Co prozradí vaše chůze? Jeden z nejlepších způsobů, jak poznáte, co si o sobě daný člověk myslí, je prověřit jeho chůzi. Je pomalá a unavená, nebo energická a rozhodná? Sebevědomí lidé chodí rychle. Nechtějí totiž ztrácet svůj drahocenný čas. Zrychlete a sami si budete připadat sebevědoměji. Poučte se třeba z chůze modelek po mole.

Řeč těla sdělí víc než slova. Chůze je jen jedním z mnoha dílků, které musíte složit dohromady, abyste se cítili sebevědomě. Dále musíte zapracovat i na své póze a celkově i řeči těla. Apatické pohyby a hlava stažená mezi ramena jistě nejsou dobrou vizitkou úspěšného člověka. Tito lidé naopak stojí rovně s hlavou vztyčenou a udržují oční kontakt s lidmi okolo. Je na nich znát, že to, co dělají, je baví, a tím na ostatní dělají dobrý dojem.

Reklama na vaše schopnosti. Další dobrý způsob k vylepšení vašeho sebevědomí je poslechnout si dobrý motivační projev. Nemáte ve svém okolí možnost něco takového uskutečnit? Nevadí. Splnit tento bod vám pomůže i obyčejné zrcadlo. Připravte si krátkou řeč, která bude zdůrazňovat vaše schopnosti a odhalovat dílčí cíle, jenž chtete v nejbližší uskutečnit. Odříkejte si ji před zrcadlem vždy, když budete potřebovat posílit sebevědomí.

Rekapitulujte své dosavadní úspěchy. Když se přiliš soustředíte na to, čeho chcete v budoucnosti dosáhnout, váš mozek začne produkovat nesmyslné důvody, proč se vám to nepodaří. Budete si tak připadat zbytečně slabí. Obraťte proto svou mysl na minulost a zamyslete se nad vším, za co všechno můžete být na sebe hrdí. Vzpomeňte si na všechny úspěchy, jedinečné schopnosti, láskyplné vztahy a další pozitivní podněty, které obohacují váš život. Překvapí vás, jak bude tento pomyslný seznam dlouhý, a zároveň je to skvělé povzbuzení k dalším úspěchům.

Nešetřete komplimenty. Pokud už se cítíte dostatečně sebevědomí, pokročte od vychvalování vás samotných k ostatním lidem. Jak je vnímáte se totiž opět zrcadlí ve stavu vašeho sebevědomí. Skrz komplimenty směrem k blízkým si budujete i vztah k sobě. Hledejte proto to nejlepší v každém, kdo projde vaším životem. Pomáhá to i vám.

Sedejte si do předních řad. Všimli jste si celosvětového trendu sedat si do zadní části místností? Určitě ano. Tento zvyk je zřejmý už na základní škole, ale u některých lidí pokračuje až do pokročilého věku a odráží tak nedostatek sebedůvěry. Na příští přednášce, zasedání nebo poradě si zkuste sednout blíže k první řadě. Zbavíte se tak iracionálního strachu, že si vás někdo všimne, a výrazně pomůžete své psychice.

Mluvte nahlas. Když už budete sedět vepředu, nebojte se během diskuze zeptat na to, co vás zajímá, nebo sdělte, co si myslíte vy. Hodně lidí se při takovéto příležitosti vůbec nahlas nevyjadřuje, protože se bojí, že řeknou něco hloupého. Během prezentace vlastního názoru si však budete zároveň cvičit vaše komunikační dovednosti po nesmělém začátku se vypracujete na dobrého řečníka.

Pracujte na svém těle. Fyzický stav ovlivňuje vaši psychiku více, než si dokážete představit. Jestli vaše tělo nevypadá tak, jak byste si přáli, sebevědomí trpí. Najděte si nějaký sport, který vás bude bavit a posilte své tělo. Ještě než začnete pozorovat fyzické výsledky, získáte dobrý pocit, že pracujete na tom, s čím nejste spokojeni. A to, že se vaše tělo začne pomalu měnit k lepšímu, vám dodá další dávku potřebné energie a psychické pohody.

Myslete víc na své okolí. Nevěnujte tolik času přemýšlení o sobě a přemýšlejte o tom, jak se můžete podílet na zlepšení okolního světa. Potom vám nezbyde tolik času na přemýšlení o vlastních neúspěších a zároveň můžete pomoci potřebným. Neztrácejte se ve svých přáních a touhách a zamyslete se nad tím, jak zpříjemnit svět těm, kteří si nemohou dovolit věci, jež my pokládáme za samozřejmost.

I v případě sebevědomí však platí, že nic se nemá přehánět. Je to bezpochyby cesta, po které se musíte vydal míříte-li k úspěchu, ale dávejte si pozor, abyste nepřekročili pomyslnou hranici mezi sebevědomím a namyšleností, či dokonce arogancí. Jestli máte pochybnosti o své hodnotě, vyberte si pár zmíněných tipů a pomalu je začněte aplikovat ve svém životě. Odměna za námahu v podobě vašeho nového sebevědomějšího „já“ bude jistě stát za to.

Čtěte také

 

Jablko poznání...

Mnoho zajímavého, nejen pro děti...


CHKO Beskydy

Pústevny
Priro_ekolo_6_3.jpg (16990 bytes)

CHKO Beskydy byla vyhlášena v roce 1973 na území o rozloze 1160 km2. Rozkládá se na východním okraji ČR, při hranici se Slovenskem, na části území několika okresů - Frýdek Místek, Vsetín a Nový Jičín.

Skanzen
Priro_ekolo_6_1.jpg (20967 bytes)

Povrch území tvoří z velké části Moravskoslezské Beskydy.
Moravskoslezské Beskydy již patří do karpatské soustavy, nikoli k Českému masívu, jako většina území ČR. Dále zde karpatská soustava pokračuje Vsetínskými vrchy a Javorníky. Nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd - Lysá hora (1323 m n.m.) je také nejvyšším bodem CHKO.
Geologicky tedy celá oblast patří již ke karpatské soustavě - tj. poměrně mladým pásemným pohořím, která vznikla alpínským vrásněním. V geologickém podkladu najdeme nejčastěji pískovce, jílovce a jílovité břidlice. (Celá oblast patří k takzvanému flyšovému pásmu.)

Radegast
Priro_ekolo_6_2.jpg (11956 bytes)

 

Chráněnou krajinnou oblastí protéká několik řek, přesněji jejich horních toků, které jsou významné jako zdroj pitné vody. Jsou to Ostravice, Vsetínská Bečva, Rožnovská Bečva, Morávka, Mohelnice atd.

V nejvyšších polohách CHKO se nacházejí přirozené smrkové porosty, o něco níže se původně vyskytovaly porosty bukojedlové. Na většině území jsou již dnes lesy přeměněny činností člověka v kulturní lesy, zaměřené na výnos. Pokud se na některých územích nacházejí ještě lesy, v nichž se zachovaly porosty buku a jedle, jsou to území zvláště přísně chráněná.
  
Jedním z nich je např. prales Mionší - přírodní rezervace, vyhlášená r. 1954 na ploše 169,7 ha. Nachází se zde jedlobukový prales se stromy starými až 200 let  , lesními loučkami a pramenisky. Příjezd z Jablunkova údolím Lomné.

V chráněných (pralesních) porostech jsou zachovány i méně významné a méně početné druhy dřevin a lesních bylin - např. tis červený, zimolez alpský, žebrovice různolistá, jelení jazyk, vemeníček zelený, prha arnika.
Kromě lesních porostů zde již v minulosti byly odlesněné plochy, které sloužily k pastevectví nebo drobné zemědělské výrobě. Zde se zachovaly a rozšířily některé luční druhy, které jsou dnes chráněné. Se vzrůstajícím turistickým a rekreačním využitím Beskyd jsou však tyto druhy velmi ohroženy. Za všechny uvádíme např. kýchavici bílou Lobelovu, mléčivec alpský, vstavačovité.

Kaple
Priro_ekolo_6_4.jpg (7206 bytes)

Navíc vyžadují místa, na nichž se tyto luční rostliny vyskytují, pravidelné spásání nebo kosení. To podporuje jejich růst a zamezuje postupnému přirozenému návratu lesních druhů. K tomuto účelu výborně sloužily ovce, které se v minulosti hojně popásaly na stráních. Teď jich už podstatně ubylo.

Jak je to s "zvířaty" v Beskydech? Chceme-li jmenovat živočichy žijící v CHKO Beskydy, nemůžeme nejmenovat na prvním místě medveda hnědého a rysa ostrovida. Jsou to velcí savci, velké šelmy, které byly na území v minulosti vyhubeny (medvěd) nebo téměř vyhubeny (rys). O jejich návrat se zasloužila jednak ochrana a příhodné podmínky v sousedních slovenských Karpatech, jednak ochrana přímo na území CHKO Beskydy. V Beskydech se setkáváme se zajímavým jevem - rozšiřování areálu jednotlivých živočichů. Znamená to, že ze slovenských hor se jednotlivé druhy postupně šíří na západ k nám, což je jistě z hlediska ochrany přírody velmi příznivé. Bohužel, člověk se o získané pozice nechce dělit, a proto je představa omezení lidské činnosti v oblastech šíření těchto šelem přijímána s velkou neochotou.

Mléčivec alpský
Priro_ekolo_6_5.jpg (16767 bytes)

Další - vodní - šelmičkou Beskyd je vydra. V takzvaných pseudokrasových jeskyních CHKO se setkáváme s různými druhy netopýrů, kteří je využívají jako svá zimoviště. V čistých vodách oblasti jsou výhodné podmínky pro život a rozmnožování obojživelníků (např. čolek karpatský). Volný vzdušný prostor, rozsáhlé lesy a čisté vody jsou domovem řady ptáků - jeřábek lesní, tetřev hlušec, křepelka polní, čáp černý, sovy (puštík bělavý), pěvci. CHKO patří pro svou rozlohu mezi největší Evropsky významná ptačí území (IBA).

Soubor článků  Národní parky a Chráněné oblasti se ukládá   na www.jablko.cz


 

Laurence Graff: Král diamantových šperkůLaurence Graff
 

Dvě soukromé proudové letadla, Learjet a Boeing, přistanou na letišti v Ženevě. Elegantní muž v perfektně padnoucím saku kráčí po rolovací dráze a po telefonu domlouvá transakci se švýcarskou bankou. Představiteli státu usazeném v čekajícím letadle poté podá malý balíček. Jsme svědky špionáže? Úvodu nového filmu Jamese Bonda? Ne. Jen další obyčejný pracovní den Laurence Graffa, krále diamantových šperků.
 

„Hledám pouze pár lidí na světě a vím, že Ti lidé hledají mne,“ říká 69letý Graff, zatímco ze své kapsy vytahuje diamant tak velký, zářící a dokonalý, že údivem ze sebe vypustíte jen: „vau!“

Díváme se na Star of America, kámen o původní váze 225 karátů, nalezený v Jižní Africe na břehu řeky Orange. Po osmiměsíčním broušení Graffovými experty v Americe vznikl nový rekord – 100,57 karátový osmihranný kámen o jakosti D flawless (flawless znamená absenci jakékoliv vady). Odhadovaná cena? Začíná na 20 milionech dolarů...

Před otevřením pobočky v New Yorku byl prsten vystavený pro oči Manhattanské společnosti, mezi které mimo jiné patří Ivanka Trump, Joan Collins a Denise Rich. „Skoro vždy prodám velký diamant v několika týdnech po jeho vybroušení,“ říká s naprostou samozřejmostí vážený pan Graff.

V jeho kapse však čeká další kámen. Je to 50karátový La Favorite ze Světové výstavy v Chicagu z roku 1934, který byl přepracován pro certifikaci flawless. Běžný člověk takovéto skvosty spatří pouze v magazínech, ovšem rukama tohoto muže prošly takové kousky jako Idol's Eye, Excelsior, Emperor Maximilian nebo Imperial Blue a tak pro něj 50 karátů znamená to stejné, co větroň pro pilota raketoplánu.

Během jeho 53leté kariéry byl tento klenotník vášnivým obdivovatelem diamantů již od doby, kdy ve věku 16 let coby učeň obchodoval s prstýnky za 3 libry, až po veleúspěšnou dekádu 70. let, kdy v jeho elegantním obchodě v centru Londýna objednávala arabská šlechta najednou i 400 velkých diamantových prstenů.

Graff je největší jihoafrický producent diamantů s kancelářemi na téměř všech kontinentech. Nyní plánuje dobýt Ameriku. „Údajně se má odehrávat recese, ale my prodáváme diamanty každý den,“ říká. „Diamanty přitahují nové peníze – a zde je mnoho bohatství. Dříve Američané jezdili do Evropy. Já jsem čtyřicet let létal do USA a kupoval diamanty. Nyní jim je znovu přivážím zpět“

Klenotnictví na Manhattanu je v klasickém stylu, vystavující narcisově žluté diamanty, které mrkají přes francouzské okna na rušnou ulici. Váš zrak spočine na luxusní kombinaci žlutých a bílých kamenů tvořících kytici, prstenech s obrovskými diamanty jako z kusu ledu nebo náušnicích perfektně vybroušenými do tvaru srdce. Tyto šperky nejsou pro malicherně uvažující, velkorysost z nich jen pryští!

Graff je nazýván obchodníkem s brilianty, ale je také brilantní obchodník. Vypráví historku o tom, jak přesvědčil arabského prince, že obrovský diamant je stvořen přesně pro něj. „Musíte být průkopníkem – a tak jsem stvořil zázrak,“ říká o svém rozhodnutí vložit miniaturní fotografii prince pod kámen, aby se v něm viděl.

A co říká na možný propad trhu? Graff zůstává ve střehu. „Starý překupník mi dal jednu radu – máš velký zisk když koupíš diamant, ale velkou ztrátu když ho neprodáš. Za svoji kariéru se mi nikdy nestalo, že bych kámen neprodal,“ uzavírá.

Nemusíte mít strach, že od krále diamantů můžete nakupovat pouze za miliony dolarů. Navštivte některý z jeho butiků a přesvědčte se, že i s pár stovkami tisíc můžete mít o zábavu a o rodinné dědictví postaráno.


Laurence Graff - Žluté diamanty jsou Graffovou specialitou. Jen si dávejte pozor, aby vás jejich váha nestáhla k zemi!

Pokora, moudrost nabytá opravdovým úspěchemJe to několik málo roků zpět, kdy jsem od jednoho moudrého člověka dostal věnováním krátký příběh Muže, který sázel stromy. Podstatu i jen drobného daru od moudrého člověka málokdy objevíme v prvních hodinách či dnech. Pro mě čas pomalu odkrajoval týdny, poté měsíce a nakonec téměř 5 let k tomu, abych odhalil pravdu, díky níž se Muž, který sázel stromy, stal opravdovým silákem Božím.

Příběh cestovatele, který brázdí středohoří Francie a jehož život navždy změní setkání s mlčenlivým horalem, byl napsán Jeanem Gionem v roce 1953. Novela byla zfilmována a jejích celých třicet minut patří k nejlepším dílům světové kinematografie. Obraz velikosti a s ní svázané pokory je studnou myšlenek a pravd, kterých z příběhu můžeme čerpat plné džbery. Muž, který sázel stromy předkládá definici pokory ve své nejčistší podobě – velkým se člověk nestává díky slavným činům, ale díky tomu, že se nikdy nepovažuje velkým pro malé věci. Zkrátka pokleknutí je ta správná pozice pro sázení semen, ze kterých má vyrůst les vinoucí se k nedohlednu.

Mnoho lidí dnes žije v přesvědčení, že měřítkem úspěchu jsou vydělané peníze, majetek a moc. Jejich zkreslené vidění pak vede k pronásledování cesty, která jejich bankovnímu účtu přinese nejbohatší úrodu, nebo naopak k téměř altruistickému ignorování reálné potřeby peněz. Ať už se člověk přikloní k jedné nebo druhé, jisté je, že ruku v ruce s takovým „úspěchem“ kráčí arogance a přemrštěné ego. Já mám luxusní auto, drahý mobil, značkové oblečení, co máš Ty? Už s vámi někdo, kdo měl peníze, hovořil v podobném duchu, nebo jste to z jeho tónu vycítili? A považujete jej za opravdu úspěšného? Jiní se holedbají – na co mít super auto, já nechci, aby mě peníze změnily, raději budu tam, kde jsem, než aby se ze mě stal libový frajer. A takový člověk snad úspěšný je? Oba příklady přetékají arogancí a egem.

Opravdový úspěch nelze měřit penězi, vozy, jachtami, ani tím, že člověk nemá nic. Považovali byste toho, jenž vyhrál miliony, za úspěšného? Jistě ne, on má jen peníze. A pohádkové dědictví? Ne, sláva Paris Hilton je protkána absencí úspěchu. Díky pokoře nepotřebuje být opravdový úspěch dokazován vlastními slovy. Malost touží po mluvení, avšak moudrost oplývá pokorou a věděním. Arogance a ego jsou tím prvním, kdo druhé soudí a nebo bez okolků odsoudí.

Pokora je schopnost nevidět sebe sama ani jako střed vesmíru a ani jako střed životů všech lidí kolem nás. Je to vědomí, že vše kolem se nemusí podřizovat výhradně našim touhám. Pokora je schopnost odpustit druhým a ještě dříve sám sobě. Pokorný člověk nepodmiňuje svůj úspěch jedinečným „Já“, ale ví, že mnoho dalších jej může dosáhnout také. Díky pokoře dokážeme opravdu vidět druhé i s jejich sny, neúspěchy, štěstím a omylností. Je to vědomí, že sami nejsme neomylní. Pokora je přijetí odvěké pravdy, že malé věci dnes, udělají v čase velký rozdíl.

Vrátíme-li se k příběhu Muže, který sázel stromy, objevíme toho, kdo by měl největší právo říkat „Já“. Ale je to ten, který nejvíce času mlčí, koná. To nejdůležitější na úspěchu je, kým se člověk stane, zatímco jej dosahuje. A to nelze popsat výčtem: „Já jsem takový a takový…“ Já jsem, já mám, já, já, já. Takové jáEgo lpí na všem, co máme. Avšak pokora rozdává vše, co máme – a ani nyní není řeč o penězích a majetku. Pokora opravdového úspěchu je nejlepší cestou, jak se stát silákem Božím.

Celý příběh Muže, který sázel stromy si můžete přečíst zde...
Zfilmovaný příběh Muže, který sázel stromy můžete shlédnout zde...
 

Čtěte také

 

O čem je řeč???Smyslně se leskne, je vláčná, hebká, při dotyku a v ústech se jemně rozpouští. Sladkost prostupuje celé vaše tělo a na tváři se rozprostře blažený úsměv.

čokoládaI taková je čokoláda. Prý je lepší než líbání, tvrdí jakási studie z ciziny, ale s tím bych zas tak nesouhlasila. Kdysi dávno jsem ji moc nemusela, ale teď ji miluju. Zvláště ty dobré, kvalitní hodně hořké čokoládičky. Uá. Nedávno jsem ochutnala čokoládku s chilli, jak jsem psala a ovšem, to je dobrota. Ale stejně tak nepohrdnu obyčejnou mléčnou čokoládou, bílou čokoládou, čokoládkou s oříškama nebo mandličkama, ani čokoládou na vaření mě neurazíte. Snad jen u značky od fialové krávy bych se zdráhala říct, že mi chutná. Co mě vyprovokovalo napsat tenhle čokoládový post? Tenhle článek a následná diskuse. Málem mě to zničilo. Dostala jsem šílenou, ale šílenou chuť na čokoládu. Takovou tu, kdy byste se okamžitě vydali ji koupit i kdyby byla půlnoc a jediný otevřený obchod by byl na druhém konci města. Jenže ouha, půlnoc sice nebyla, ale u nás na vsi ani v blízkém okolí stejně nebylo kam pro čokoládu jít. Dokonce ani domácí zásoby nemohly tentokrát posloužit. Snad poprvé v životě jsme doma neměli ani čokoládu na vaření. Krizovka.

Za mojí slabost pro čokoládu vlastně trochu může i Sajuri, protože mě kdysi za odměnu (už ani nevím za co) vzala do čokoládovny na pravou horkou belgickou čokoládu. Dámy a pánové, všechno co jsem do té doby ochutnala a chtělo si říkat "horká čokoláda" bledlo, zprůhledňovalo se, zmenšovalo, až se to ztratilo kdesi v hlubinách zapomnění. Už nikdy instatní čokoládu z pytlíku, už nikdy tu pudinkoidní z kaváren. Pravá čokoláda je hustá, teplá, pohlazení po jazyku i po duši. Sladký hřích, tak svůdný a neodolatelný. 

Těším se, až mi vyzbyde pár korun v předvánočně nabitém rozpočtu a budu si moct udělat radost. Tak dobrou chuť a čokoládě zdar.... ale já bych líbání za čokoládku nevyměnila! ;O)

 

Sedm hvězdiček pro šperk Abu Dhabi

Emirates Palace -prostě nádhera!


Emirates Palace: Palác z pohádek tisíce a jedné noci
 

Když jsme poprvé spatřili dechberoucí fotky Emirates Palace, stanuli jsme v tichém údivu a několik minut vstřebávali celou jeho velikost. Téměř bychom řekli, že rozsah takového komplexu nelze vměstnat do pouhého „hotel“. Emirates Palace není hotel, je skutečným palácem, doslova a dopísmene. Začněme ale u Abu Dhabi, hlavního města Spojených arabských emirátů, kde samotný Emirates Palace leží.

Abu Dhabi je jedním z nejmodernějších hlavních měst na světě. Samo o sobě je emirátem a bylo tím, které vedlo ostatní ke spojení. Abu Dhabi je kořeněnou směsí nesmírně bohaté, starobylé kultury a moderního životního stylu a proto je přitažlivým magnetem turistům ze všech koutů světa. Mnohem více než vyhledávaným letoviskem je ale Abu Dhabi centrem veškerého významného obchodu na blízkém východě. Šejkové, magnáti, průmyslníci využívají veškerého pohostinství Abu Dhabi k uzavírání obchodů a podepisování kontraktů s částkami, nad kterými by se leckomu zatočila hlava.

Celé pobřeží Spojených arabských emirátů oplývá dokonalým podnebím. Bílé pláže s pískem přesýpacích hodin, rozsáhlé zahrady a parky, luxusní nákupní galerie, kulturní centra a restaurace snad každé významné národní kuchyně světa.

A jaký je tedy Emirates Palace, jehož stavba přišla v přepočtu na 44 miliard korun? Spektakulární palác zasazený v soukromé, stohektarové oáze. S vlastní zátokou a 1,3 kilometru dlouhou písečnou pláží. V paláci je nejmodernější a nejluxusnější konferenční sál celé oblasti, který pojme až 1200 osob. Na předsálí s kapacitou 2800 hostů je napojeno 6 rozsáhlých teras. Celý palác disponuje zázemím dalších 48 menších konferenčních místností vybavených nejmodernější audiovizuální technologií a nespočtem rozmanitých prostor pro pořádání gala večerů, banketů, koktejlů a rautů. Celkem jedenáct vytříbených restaurací, každá s vlastní svébytnou atmosférou. Jednou z nich je tyrkysová Sayad, která Vám na stříbrných podnosech nabídne všerůzné plody moří a oceánů. Restaurace má své vlastní rybáře po celém světě, kteří čerstvě ulovené ryby nechávají expresně letadly přepravovat do srdce Abu Dhabi, kde mohou být okamžitě upravovány a servírovány. Vy si pouze vyberete, zda si svého rejnoka vychutnáte přímo v jádru restaurace mezi modrými akvárii nebo v některé ze tří soukromých lóží či s výhledem na romantický záliv z terasy restaurace Sayad. Neméně příjemně se budete cítit v restauraci The Palace Ceremony. Zde má každý host své soukromé lóže, vlastního číšníka i šéfkuchaře, kteří Vám na stůl servírují celý svět - jakékoli Vaše přání nezůstane nesplněno. The Palace Ceremony je ztělesněním dokonalého stolování.

Emirates Palace vé svém luxusu prolamuje všechny myslitelné hranice. Na jediného hosta je v paláci pět členů personálu připravených Vám snést modré z nebe. Za vše mluví roční výdaj paláce, v přepočtu 50 milionů korun, jen na čerstvě nařezané růže. V Emirates Palace se nachází 302 pokojů třídy Luxury, 40 apartmánů Khaleej a 16 apartmánů Palace.

Třída Luxury - s výhledem do zahrady nebo na pláž ze soukromého balkonu. Pokoje s plochou 55 m2 v příjemném souznění odstínů světle modré. Čalounění je ze zlatého a krémového hedvábí, zvyrazněné medovým, dřevěným obložením a mramorovými podlahami. Uvolněná atmosféra pokojů tvoří z třídy Luxury místo k dokonalé relaxaci. Každý den čerstvé květiny, denní noviny z celého světa a soukromý room servis 24h samozřejmostí.

Apartmány Khaleej - všechny s rozsáhlou obývací halou, nebeskou ložnicí a exkluzivní koupelnou. S celkovou plochou až 160 m2 uspokojují veškeré nároky na soukromí. Součástí každého z apartmánů Khaleej je panoramatický balkon, plazmová obrazovka s úhlopříčkou více než 150 cm, koupelna v mramoru s velkou jacuzzi a extraprostornou, unikátní dešťovou sprchou. K čerstvým květinám a denním novinám je pro majitele apartmánu Khaleej připravena soukromá doprava limuzínou Rolls Royce z letiště a na letiště.

Vrcholem luxusu Emirates Palace je pak 16 apartmánů nejvyšší třídy Palace. Umístěny v nejvyšších dvou podlažích, každý s rozlohou 680 m2. Svou přepychovostí je každý z nich sám o sobě palácem v paláci. Rolls Royce? Balkony s neopakovatelným výhledem? Obří plazmové obrazovky ve všech místnostech? Vše samozřejmostí. Stěny zdobené zlatem a stříbrem, svítidla posetá tisíci dokonale broušených křišťálů Swarovski a Daum. Každá ze tří ložnic, v nejjemnějším saténu a hedvábí, má vlastní přeluxusní koupelnu s jacuzzi a dešťovou sprchou.

Součástí subtropických zahrad Emirates Palace jsou také dva rozsáhlé systémy překrásných, sladkovodních bazénů s několika zátokami, tobogány, překrásným třpytem vodopádů, ostrovy s jeskyní a terasami.

Emirates Palace patří do stejné třídy jako Burj Al Arab. Do třídy, kterou naleznete jen ve Spojených arabských emirátech. Do třídy, která má sedm hvězdiček.

Emirates Palace - Přepychové předsálí s kapacitou 2800 osob

Čtěte také

 

Krásná romantika...

Caruso Ravello: Hotel mezi nebem a zemíPhotobucket


Jako vyvřelé drahokamy jsou zasazena města v pobřeží Costiera Amalfitana na jihu Itálie. Ční vysoko nad úbočím skal. Postavena na přírodních terasách tvoří panorama nepodobné jinému v Evropě či ve světě. Z jeho srdce na všechny shlíží nejkrásnější perla středozemí, Hotel Caruso Ravello. Malý kousek ráje z něhož okouzlující zpěv mýtických sirén doléhá dnes i k nám.
 

Na skalnatých útesech 350 metrů nad hladinou moře se nachází malé město Ravello. Místo tolik kouzelné, že jej francouzský básník Andre Gide popsal: „blíže k nebi nežli zemi“. Richard Wagner zde skládal slavné symfonie, Tennesse Williams psal své úspěšné hry a Greta Garbo do Ravella unikala před zraky bulváru. Při příjezdu na vás dýchne atmosféra vznešenosti, hojnosti, dvou tisíc let neposkvrněné historie a moudrosti věků. Římská torza antických bohů opanují terasy lemující Zahrady světla a stínů. V hájích borovic a palem tiše šumí kamenné fontány a mezi nimi je zraku skryt luxusní pětihvězdičkový Hotel Caruso.

Za pěti hvězdičkami je ovšem potřeba hledat více než obvykle - alespoň pro dnešek. Hotel totiž není jen tak ledajakou luxusní destinací. Robb Report zařadil v roce 2006 Caruso jako Best of the Best, Traveller umístil ve stejném roce hotel na nejvyšší příčky nejkrásnějších bazénů světa a rok 2008 přinesl Carusu cenu Grand Award od magazínu Hideaway Report. Další více než tucet ocenění nyní opusťme. Hotel byl poprvé postaven v roce 1893 Pantaleonem Carusem na zborcených základech paláce z 11. století a dodnes je rodinným dědictvím. Na přelomu druhého tisíciletí navíc podstoupil rozsáhlou renovaci ve výši 37 milionů dolarů, která mu vtiskla všechna potřebná znamení moderního luxusu.

Caruso, zdobené mytologickými plastikami, freskami a mozaikami, skýtá 48 překrásných apartmánů. Téměř každé jedno s terasou a dechberoucím výhledem na skalnaté pobřeží Amalfiny. U mnohých nalezneme i malou zahradu s borovicovým hájem a antickými sochami z bílého mramoru. Postele královské velkosti, koupelny obložené mramorem a vířivé vany s příslibem růžové koupele snů vás vtáhnout natolik, že se slova britského královského malíře Williama Collinse stanou vašimi vlastními: „Nespatřil jsem nic, co by kdy mé srdce dojalo více.“

Rodina Carusových v hotelu vybudovala jeden z nejkrásnějších vyhřívaných bazénů pod sluncem. Nekonečná hladina splývá s horizontem a i temně modré moře o 350 metrů níže by se sklánělo nad jeho velkolepostí. Budete plavat doslova na střeše světa těsně pod mraky, které se zde ale tvoří jen v chladných dnech. Večeři při svíčkách si můžete nechat servírovat na terasu vašeho apartmánu nebo navštívit hotelovou restauraci Belvedér. Místní kuchyně je vyhlášená v širokém okolí. Po vychutnání nejlahodnějších delikates se vydáte do úzkých uliček romantického Ravella na symfonický koncert pod otevřeným nebem s celým světem na dlani.

Hotel Caruso se pyšní uznáním pátého nejlepšího místa na zemi pro vaši svatební cestu. Noc v hotelu strávíte od 21 700Kč, ale své nejčarovnější sny si v splníte v apartmánu Exclusive, jehož pronájem stojí 76 450Kč na den. Abyste si mohli vychutnat atmosféru Hotelu Caruso v Ravellu bez větších okolků, připravili jsme pro vás neobvykle početnou fotogalerii vpravo článku a pod ním.

ZDROJ: https://www.dreamlife.cz/magazin-luxusu/index.html?id=1

 

Emirates Palace

Tak takový hotel, bych si nechala líbit....


myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Photobucket

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Photobucket

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Photobucket

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Photobucket

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Jeden z nejluxusnějších hotelů ve Spojených arabských emirátech se nachází v Abú Dhábí, hlavním městě země. Tento hotel obvykle využívají nejvyšší představitelé různých zemí při oficiálních návštěvách Spojených arabských emirátů. Hotel se nachází přímo u písečné pláže, 90 minut jízdy od mezinárodního letiště v Dubaji. 5 minut jízdy od hotelu jsou nákupní centra, golfové hřiště Abú Dhábí Golf Club je 25 minut jízdy od hotelu. Hotel nabízí 395 pokojů.

Photobucket

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Popis

jeden z nejluxusnějších hotelů ve Spojených arabských emirátech se nachází v Abú Dhábí, hlavním městě země. Tento hotel obvykle využívají nejvyšší představitelé různých zemí při oficiálních návštěvách Spojených arabských emirátů. Hotel se nachází přímo u písečné pláže, 90 minut jízdy od mezinárodního letiště v Dubaji. 5 minut jízdy od hotelu jsou nákupní centra, golfové hřiště Abú Dhábí Golf Club je 25 minut jízdy od hotelu. Hotel nabízí 395 pokojů.

Vybavení

12 restaurací, 3 bary, 4 bazény, fitness centrum, sauna, lázně, vířivka, obchody, konferenční místnost, 24 hodinový servis, půjčovna vozidel

Pláž

pláž s jemným pískem

Zábava a sport

vodní sporty

Stravování

snídaně formou bufetu, večeře za příplatek, možnost stravování a la carte v hotelové restauraci

Vybavení pokojů

koupelna s WC, klimatizace, fén, telefon, TV, rádio, trezor, minibar, možné ubytování 2 dospělých a 2 dětí do 12 let na přistýlce

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Ještě pro dokreslení představy:
...Tak co, jedem??? :)))

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Tak tady se dá zájezd koupit...:)

https://dovolena.e-pocasi.cz/pobytove-zajezdy/spojene-arabske-emiraty/sharjah/hotel-emirates-palace-106619/

 

Klíšťata se přemnožila, útočí už i na horách

Pozor na ně...

Ilustrační foto
foto: Profimedia.cz
Ilustrační foto
 
12. května 2008  16:43
Sezona klíšťat právě začala. A odborníci potvrzují, že letos s nebývalou silou. "Květen je měsícem nejvyšší aktivity klíšťat, zejména jeho druhá polovina. Díky mírné zimě a teplému počasí ale začala být aktivnější dříve, takže maximum jejich výskytu nastává už teď," varuje Josef Chmela z olomoucké hygienické stanice.

V nemocnicích už se také objevují první nakažení. Například v ústecké Masarykově nemocnici nyní bojuje o život třiasedmdesátiletý muž, který onemocněl klíšťovou encefalitidou. Zpočátku nenápadné kousnutí skončilo ochrnutím všech končetin.

Právě senioři jsou nejohroženější skupinou. "Životní styl starších lidí se v dnešní době proti minulosti změnil. Jsou aktivnější, sportují, tráví čas s rodinou nebo přáteli v přírodě. Možnosti nákazy jsou tak vystaveni mnohem častěji," říká Václav Chmelík, primář infekčního oddělení nemocnice v Českých Budějovicích.

Proti klíšťové encefalitidě se přitom lze nechat očkovat. Nejvhodnější doba je začátkem jara, lékaři však nabízejí zrychlenou formu očkování po celý rok.

Zájem je v Česku ale stále poměrně malý. "U nás je očkováno asi 16 procent lidí, zatímco v Rakousku 88 procent," upozorňuje infektolog Jiří Havlík.

Nakažená klíšťata se vyskytují v České republice nejvíce v povodí Vltavy a jejích přítoků Sázavy a Berounky, na Opavsku, Bruntálsku a Znojemsku. Loni se ale klíšťata poprvé ve větší míře objevila už i na horách.

zdroj: iDNES.cz

 

Neuvěřitelné!

 

 


Dítě, spánek - ilustrační foto
foto: Profimedia.cz
Dítě, spánek - ilustrační foto

 

Tříletý Američan nikdy v životě nespal

 
12. května 2008  16:08
Tříletý Rhett Lamb z Floridy okusil za svůj krátký život řadu pozemských slastí, nikdy ale ani na minutu nezažil sladkou úlevu při spánku. Jeho vzácné postižení mozku mu nedovolí usnout, takže je po celý svůj život stále bdělý a na nohách ve dne v noci. Pro rodiče je nemoc extra zátěží, neboť chlapce musejí nepřetržitě hlídat.

Lékaři u Rhetta z floridského St. Petersburgu diagnostikovali Arnold-Chairiho malformaci, která postihuje mozeček. Kondice znemožňuje centrálnímu nervovému systému usnout a chlapce udržuje neustále v bdělém stavu.

"Můj manžel má denní směnu a já, abych tak řekla, mám odpolední. O noční hlídání se dělíme, protože v domě nemůže nikdo spát, když je on neustále na nohou," svěřila novinářům matka Shannon Lambová. Ta je odhodlaná svému synovi pomoci stůj co stůj a pro jeho uzdravení je rozhodnuta udělat maximum. Pracuje v přesčasech, aby mohla zaplatit nákladnou léčbu.

"Dala bych cokoli, aby byl Rhett normálním chlapcem, který si hraje a užívá si hezké chvíle. Pokud to bude znamenat, že budu muset obejít všechny lékaře na Floridě, udělám to," dodala matka.

Při Chiariho malformaci se část mozkové tkáně tlačí do páteřního kanálu. Lebka je abnormálně malá, a tkáň tak vyvíjí tlak na mozek.

 

Autoři:

Famous

zdroj:  iDNES.cz

 

Co si muži myslí o ženách?

Holky, co myslíte??? :)))


Photobucket

 
 

 

Co muže na ženě zaujme na první pohled?

Není překvapením, že většinu mužů napřed zaujmou oči. Druhou příčku obsadil úsměv a následují nohy. Naopak vlasy a hlas nehrají až takovou roli.

Výsledky:

 1. pohled 40%
 2. úsměv 21%
 3. nohy 16%
 4. celkový vzhled 15%
 5. vlasy 6%
 6. hlas 3%

Jaké povahové vlastnosti muži na ženách nejvíce oceňují?

Nejvíce mužů si u žen cení něhy a inteligence. Ideální žena by neměla postrádat ani smysl pro humor.

Výsledky:

 1. něha 46%
 2. inteligence 18%
 3. humor 12%
 4. velkorysost 7%
 5. upřímnost 5%
 6. optimismus 5%
 7. trpělivost 3%

  Photobucket

Kdo by měl při seznamování udělat první krok?

Pořád máme zažitý stereotyp, že muž je dobyvatel, který je při seznamování aktivnější. Ale časy se mění a pánové jsou buď stydlivější nebo pohodlnější, každopádně 60% z nich dává přednost tomu, aby v seznamování udělaly první krok ženy.

Výsledky:

 • žena 60%
 • muž 40%

Kdo by měl na první schůzce zaplatit účet?

I když máme rok 2008 a slovo rovnoprávnost se skloňuje ve všech pádech, při první schůzce v restauraci stále platí, že je to muž, kdo pozve dámu a vyrovná účet.

Výsledky:

 • muž 87%
 • oba 10%
 • žena 3%

Jakou činností se muži podílejí na chodu domácnosti?

Dobrá zpráva! Pouze 4% dotázaných přiznala, že se na chodu domácnosti vůbec nepodílejí.Většina mužů preferuje opravy a kutilství před žehlením. Stále více mužů se pouští do vaření.

Výsledky:

 • opravy a údržba 48%
 • vaření 18%
 • nákupy 13%
 • mytí nádobí a žehlení 4%
 • nic 4%


  Photobucket

Co mají muži rádi na ženách?

Zapomeňte na to, že pouze vaše kuchařské umění vám zajistí vztah na věčné časy. Muži si potrpí na ženskost. Milují jehlové podpatky, sukně, nalakované nehty...a v neposlední řadě ženskou něhu a optimismus.

Výsledky:

 1. ženskost 29%
 2. něha 22%
 3. radost ze života 17%
 4. velkorysost 12%
 5. porozumění 11%
 6. kulinářské umění 5%
 7. nezávislost 4%

Co muži u žen nesnášejí?

Nedá se říct, že by muži měli přehnané požadavky. Co jim vadí nejvíc, je neustálá kritika. Najde se dokonce i relativně vysoký počet mužů, kteří nemahjí ženám co vytknout!

Výsledky:

 1. permanentní kritizování 29%
 2. nic 15%
 3. nedostatek entuziasmu 15%
 4. žárlivost 12%
 5. přehnaná pořádkumilovnost 11%
 6. nezávislost 6%
 7. kariérismus 4%
 8. partnerčiny kamarádky 4%

  Photobucket

V čem by se ženy měly podle mužů zlepšit?

Mužům hlavně vadí, že na ně ženy kladou příliš vysoké požadavky. Také by ocenili, kdyby ženy více dávaly najevo svou ženskost.

Výsledky:

 • být méně náročné 35%
 • být ženštější 24%
 • mít více porozumění 18%
 • být méně žárlivé 14%
 • trávit více času s partnerem 6%
 • být nezávislejší 3%

Co si muži myslí o nevěře?

I když je potěšující, že pro velkou část mužů je nevěra neomluvitelná, většina - 60% - ji víceméně toleruje. V tomto případě zaujímají dvě stanoviska - zapírat, nebo vše rozebrat.

Výsledky:

 • může se to stát, ale lepší je nic nepřiznat 35%
 • je neomluvitelná 34%
 • může se to stát a je třeba o tom mluvit 25%
 • nic vážného se neděje 6%

Jaké mají muži plány?

Žít v páru je svým způsobem závazek. Aby se vztah dále vyvíjel, je třeba mít před sebou nějaké společné cíle.

Co muži preferují?

 • mít dítě 39%
 • koupit dům 32%
 • oženit se 12%
 • koupit auto 9%
 • založit firmu 8%

Shrnutí - ideál ženy podle mužů

Když shrneme všechny uvedené výsledky, vychází nám potrét ideální ženy. Ta by měla - mít krásné oči - mít okouzlující úsměv - vyzařovat ženskost - být chápavá - být něžná - chtít založit rodinu - pozvat muže na první schůzku. Jste to právě vy?

zdroj:

https://www.mineralfit.cz/index.html
 

 

Itálie - ostrov Ischia

Ostrov Ischia je největším ostrovem v Neapolském zálivu. Je sopečného původu, vyvěrá zde téměř sto pramenů, které se využívají k léčbě různých onemocnění. Lázeňská zařízení zde fungují už od 16. století.


ec1096c401f1468e0b6512c8fa7b17a7_we.gif picture by darmar_album

Photobucket

 

Ostrov Ischia – základní údaje

Počet obyvatel tohoto ostrova sčítá cca 60 tisíc, během letní sezóny se však tento počet mnohonásobně zvyšuje. Nejvyšší horou je Monte Epomeo se svými 789 metry nad mořem. Ostrov je bohatý na památky, přírodní i kulturní zajímavosti.
Je rozdělen do šesti obcí
: Ischia Porto a Ponte, Casamicciola Terme, Lacco Ameno, Forio, Serrara Fontana a Barano.

Italský ostrov Ischia - co navštívit

Ischia a termální parky

Ostrov je plný termálních a minerálních pramenů, které se využívají k léčbě různých nemocí. Můžete vyzkoušet horké i studené prameny, ozdravné koupele, bahenní zábaly, speciální masáže a mnoho dalšího. Za poplatek je možno využít celodenních služeb kteréhokoliv termálního parků.

ec1096c401f1468e0b6512c8fa7b17a7_we.gif picture by darmar_album


Photobucket

Navštívit můžete i termální koupaliště a navíc - nemusíte jezdit daleko. Slovensko poskytuje široký výběr.

Poseidonova zahrada

je nejznámějším termálním areálem. Nachází se v západní části ostrova na pláží Citara u města Foria. Zahrada je situována na břehu moře a je tvořena mnoha bazény a lázeňským komplexem.

Další termální parky

 

 

 • Casamicciola - park Castiglione
 • Lacco Ameno - park Negombo
 • Sant Angelo - Afroditiny a Apollónovy zahrady

Horké a léčivé prameny

najdete na pobřeží zálivů Maronti, Sorgeto či Cartaromana. Prameny vyvěrají ze zdejších jeskyní.

Ischia a sousední ostrovy

Ischia se nachází v blízkosti ostrovů Capri a Procida, při svém pobytu můžete podniknout také výlety do Neapole nebo Sorrenta.

čtěte více zde:

https://www.mineralfit.cz/clanek/1772--italie---ostrov-ischia.html


ec1096c401f1468e0b6512c8fa7b17a7_we.gif picture by darmar_album

 

Akvárium podle přírody


Křišťálově čistá akvária se dnem podobajícím se čerstvě vycíděné podlaze sice možná uspokojí pedantské duchy nebo chorobné estéty, pro toho, kdo někdy viděl skutečný svět pod vodou, však vyhlížejí trochu jako nemocniční pokoj oproti útulné hospůdce. O chovatelích „fanaticích", kteří svým rybám dopřávají pouze skleněné dno a pár hadic, ani nemluvě. Zkoušel jsem proto jít opačnou cestou: k nádrži, která se obejde nejen bez údržby, ale také bez filtrů, pump a chemických souprav.

Cíl byl dvojí. Spokojené ryby a spokojený majitel, který se nemusí děsit každého odpadlého listu a bez práce má stále k dispozici uklidňující pohled do malého kousku poměrně reálné přírody. 

Jedno z mých přírodních akvárií


Teoreticky to vypadá poměrně jasně: většina látek by i v akváriu měla procházet jakousi zmenšeninou přírodních koloběhů. Dodávat je nutné jen světlo, potravu (ani to ne vždy) a snad ještě teplo, alespoň pokud žijete v nevytopeném bytě. Ryby potřebují kyslík produkovaný rostlinami, vydechují oxid uhličitý, který potřebují rostliny. Potrava se mění v „hnojivo", které se nakonec metamorfuje do nových rostlin. Jejich protrháváním by teoreticky měla péče končit.

Jak už to tak bývá, praxe potvrdila rčení, že šedá je každá teorie, zatímco strom života se zelená. Metodou pokusů a omylů se ukázalo, že pro fungující „ekoakvárium" je třeba splnit řadu předpokladů, z nichž některé jsou celkem logicky předvídatelné, zatímco jiné poněkud překvapující. Tak si je shrňme:

A) Čím větší nádrž, tím lepší výsledky. Větší systém má pochopitelně větší setrvačnost, lépe se vyrovnává s výkyvy. Každé pravidlo ale má své výjimky: už přes půl roku mi velmi dobře prosperuje dvacetilitrové akvárium s dvanácti tetrami, kde jediné vstupy obstarává obyčejná žárovka a krmení.

B) Rozhodujícím faktorem jsou rostliny – čím více, tím lépe, nesmí však zastiňovat hladinu nebo si navzájem bránit v růstu. Vhodné pro tyto účely jsou pouze submerzní typy s velkou listovou plochou. Velmi se osvědčil jávský mech (Vesicularia dubyana), jehož houštiny s velkým členitým povrchem mají významnou stabilizující úlohu. Významnou roli hraje osvětlení.

Nemusí se zdát esteticky dokonalé, k poměrům v přírodě má ale mnohem blíž než klasické okrasné nádrže


C) Rybami je možné začít nádrž osazovat až po zřetelných známkách ujmutí rostlin. Počet obyvatel nádrže pak nezáleží ani tak na objemu vody (jak se často uvádí), ale spíš na stavu rostlinstva. Z toho vyplývá i poznatek, že rybí osádka by měla být zpočátku spíš nečetná, postupně ji ale lze zvyšovat. Nezbytným „členem týmu" se tu stávají ryby odstraňující řasy.

D) Kritickým obdobím pro stabilizaci jsou přibližně první dva měsíce. Těžce nabyté zkušenosti ukázaly, že o tom, zda se voda nevratně zakalí, nebo se s prvotními zákaly vyrovná, do značné míry rozhoduje její původ. Vypadá to možná trochu kuriózně, ale po mnoha experimentech se jako nejvhodnější „přirozený" zdroj ukázal být pražský vodovod.

E) Existuje řada živočišných druhů, které lze v akváriu využít jako přírodní filtr. Nejznámější jsou měkkýši filtrující vodu. Pokud zvolíme velké druhy (např. škeble rybničná), je třeba vzít v úvahu, že ryjí ve dně a jejich larvální stádia parazitují na rybách. Existují ale i malé druhy žijící usedle, například slávička mnohotvárná, nebo původní hrachovky a další. Je zde však riziko zavlečení parazitů a nemocí.


Čichavec zakrslý, kobaltová forma, jeden z mých chovanců...

F) Obecně platí, že na kvalitu vody má (vedle rostlin) pozitivní vliv především pestrá a vyvážená mikroflóra, jíž lze docílit především tím, že do vývoje prostředí v nádrži pokud možno nezasahujeme (nepřekrmovat, neměnit dno a vodu při prvním zákalu, nedovolit prachu, aby padal do nádrže atd.) Jediným nutným zásahem je občasné protrhávání rostlin a odsávání kalu.

Pokud se prostředí v nádrži jednou stabilizuje, můžeme mít radost z pohledu do skutečné zmenšeniny přírody řadu let. Odolnost takového systému pak je někdy až ohromující – na rozdíl od běžných akvárií dlouhodobě vydrží bez větších ztrát nejen dlouhodobé výpadky elektřiny, ale kupodivu i několikatýdenní neplánované „výpadky" majitele v krmení a další péči. Současně je názornou ukázkou toho, jak skvěle by se vedlo přírodě, kdyby pán tvorstva netrpěl nutkáním k jejímu vylepšování.

Zdroj: www.akvarista.cz, autorem fotografií je také Jan A. Novák
Článek byl redakčně zkrácen.

 

 

Toto je jedna z nejfantastičtějších fotografií na světě, která kdy existovala.


 Podařilo se ji zachytit jistému americkému
fotoreportérovi během operace, když se lékaři pokoušeli operovat
páteř 23 týdennímu plodu uvnitř matčiny dělohy. Fotoreportér tehdy
ještě netušil, že to bude jedna z nejdůležitějších fotek jeho života,
vždyť účelem jeho přítomnosti při operaci byla pouze dokumentace
operace páteře uvnitř dělohy. Když Paul Harris fotografoval operaci,
 zvěčnil i moment, kdy děťátko vystrčilo svoji malou ručičku a chytilo
ruku jeho operujícího lékaře.Tato fotka se objevila ve většině
světovych novin a v Irsku se stala "nejsilnější vlajkou" bojujících
proti legalizaci interrupce. Ta maličká
ruka, jejíž obrázek obletěl svět, patří Samuelu Alexanderovi, který se
narodil vloni,28. prosince (v době operaci byl pouhych 5 měsíců
bříšku své maminky). Když se nad tím vážněji zamyslíme,
pochopíme, že život opravdu někdy visí pouze na vlásku. Lékaři
byli přesvědčeni, že mimo dělohu by nedokázali udržet chlapečka
při životě, proto bylo nutné uskutečnit zákrok, bez kterého by
 byl maličký umřel, uvnitř matčiny dělohy. Dělohu lékaři zašili,
 aby se děťátko normálně vyvíjelo dál. I proto je tato fotka
považována za jednu z nejdůsležitějších lékařských fotografií
 současnosti. Je pravděpodobné,že Samuel Alexander Arms si jednou
podá ruku s profesorem Dr. Brunnerem - tentokrát už mimo dělohu.
 
img57/92/beznzvual1.png

 

Úklid duše, těla i domácnosti...

 

Co je důležitější? Já nevím, jak vy, ale k jaru mám vždycky největší chuť vymést pavučiny (podotýkám, že nemám nic proti pavoukům)… z duše, těla i bytu. Záměrně začínám tímto pořadím.

S duší je to jednoduché: Osedlám koně a vyrazím do přírody. Tělo si přijde na své také, ještě mi to sice druhý den trochu vyčítá, ale jen co překoná zimní rozbředlost, bude mi ještě děkovat.
Jenomže na ten byt se mi už nějak nedostává. Obávám se, že to pojízdné sanatorium začíná být silně návykové a požírá můj veškerý volný čas.
Asi se budu muset nad sebou vážně zamyslet.

btrfly009_1a.gif

Duše a tělo jsou sice v cajku, ale za tu dobu se stačí nábytek zaprášit, podlaha upatlat, sporák poprskat od oleje a koš naplnit nevyžehleným prádlem. A v koutech si hrají chuchvalce prachu na schovávanou. A tak celý týden honím resty, pacifikuji byt a duši i tělo zase pěkně zhuntuju.

Co byste mi poradily? Když zůstanu o víkendu doma šůrovat, budu mít vztek, že jsem čas nevyužila smysluplněji. Budu vrčet na všechny kolem sebe, v pondělí půjdu naštvaná do práce a uklizený byt je jen chabou útěchou. A tak ho v pátek vesele předám a jedu se „léčit“.
V neděli se opět shledám se zvadlými květinami, upatlanou podlahou i nějaký ten chuchvaleček se najde... a tak to jde stále do kola.
Máte nějaký návod, jak to skloubit dohromady? Jak být v pohodě, věnovat se svým zájmům a přitom nemít doma chlívek?

Pro někoho je úklid relaxace. Tělesná práce přece osvobozuje od duševních bolů a je prokázáno, že úklid dokáže nahradit i posilovnu. Takové mytí oken je docela slušný tělocvik, když si spočítáte, kolikrát jenom musíte vylézt na štafle nebo na židli... bude to určitě nemalý výdej kalorií.
Já vím, ale za vrchol zábavy to asi považuje málokterá z nás. S výjimkou maniaků, kteří dokážou rozšroubovat nábytek a vyšťourat kdejaké smítko, uklízíme, protože je to potřeba.
Nebo jste absolutní flegma a zastánce hesla: „Pořádek je pro blbce, inteligent zvládne chaos?“

Ať už patříte do jakékoliv kategorie, určitě máte nějaké triky, jak dát domácnost co nejefektivněji a nejsnáze do kupy - při zachování duševního zdraví.
Je jedno, zda jste je podědila po babičce, nebo vám je poradila kamarádka, podělte se s námi o ně.

btrfly009_1a.gif

Jak dáváte do kupy...
unavenou duši, zchátralé tělo i zaneřáděný byt?
Zvládáte všechno dohromady?
Nebo zanedbáváte jedno pro druhé?
Co je pro vás důležitější?
Máte nějaké osvědčené rady?
Jak regenerujte duši, jak tělo?
Jak mít byt jako klícku?btrfly009_1a.gif
 

 

Šéf ZOO on-line o smrti při porodu Kamby

Petr Fejk

Petr Fejk
Autor: Ludvík Hradilek

Praha - Stovky i tisíce Čechů se těšily až budou moci online sledovat, jak přichází na svět další gorilí mládě v pražské ZOO. Po všemi obdivované Moje měl v těchto dnech přijít na svět potomek gorily Kamby.

Porod se ale zkomplikoval a mládě se narodilo mrtvé. Kamba přetrhla během porodu mláděti pupeční šňůru, a to se udusilo. Plod nemohla porodit a lékaři ji museli uspat a operovat.

To vše před oky kamer, které gorilí výběh dvacetčtyři hodin denně sledují. A s nimi příznivci goril, kteří včera od brzkého rána server, který přenos nabízel, zcela zahltili.

Není neustálé sledování goril& chyba? Není to neetické? Jak porod probíhal a kde se stala chyba? Jak těžký je odchov goril v zajetí?

I na tyto otázky právě odpovídá ředitel pražské zoologické zahrady Petr Fejk.

Gorila Kamba z pražské ZOO

Odpovědi Petra Fejka čtěte ZDE:

 

 

Otázky již není možno přidávat

Zodpovězené otázky


Odpovězeno: 12. 04. | 11:26Autor: Katka

Otázka: Jak ten celý porod nesl zbytek skupiny a jak se chovají nyní?Hezký den

Petr Fejk: Zbytek skupiny se k celé situaci a ke Kambě choval úžasně. Cítily, že se děje něco mimořádného, co vyžaduje ohled. Byly klidné a až na vyjímky v závěrečné fázi nechaly Kambu v klidu tlačit. Dokonce zcela ignorovaly čas dopoledního krmení, který u nich obvykle vyvolává nervozitu a přetahování o místo u krmení.


Odpovězeno: 12. 04. | 11:23Autor: Marketa

Otázka: Jak je na tom Kamba dnes a bude moc znovu otěhotnět?Moc Vám držím palce a moc fandím,aby už vše bylo dobré a měli jste uspěch u všech Vašich zvířecích svěřenců.

Petr Fejk: Děkuji Vám. Odpověď na Vaši otázku obsahuje některý z mých předchozích komentářů.


Odpovězeno: 12. 04. | 11:22Autor: Jitka

Otázka: Dobrý den pane řediteli,uznávám Vás jako špičkového managera,skládním se před Vámi,co jste pro ZOO Praha se svým týmem dokázal udělat.Díky.Moje otázka zní - nemohl se plod v těle Kamby obrátit,jak jí Shinda tuším v pondělí srazila ze schodů a chudák Kambuša se skutálela až pod schody?

Petr Fejk: Vím o tom a nedokážu hodnověrně odpovědět. Podle mého soudu však pád polohu plodu neovlivnil. Spíše mohl vyvolat potrat.

více zde:

https://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=397572&online

 

Kamba

KAMBA.jpg
 

Praha 11. dubna (ČTK) - Pětatřicetiletá gorilí samice Kamba začala dnes ráno v pražské zoo rodit. Protože ale bylo mládě během porodu od určité doby
bez přísunu kyslíku, je malá gorilka pravděpodobně mrtvá. Kambě se však ani po deseti hodinách stále nepodařilo plod porodit a k její záchraně bude nutný
zákrok ošetřovatelů. Musejí samici oddělit od ostatních goril a uspat, sdělil ČTK ve 13:30 mluvčí zoo Vít Kahle.
    Odborný tým zoo je v současné době složen vedle pracovníků zoo i z humánního gynekologa, neonatologa a anesteziologa. Kambu uspí v pavilonu goril a
převezou do veterinární ordinace v horní části zoo. V lepším případě bude stačit mechanická pomoc při uvolnění plodu, horším bude třeba chirurgického zákroku,
uvedl mluvčí. Dodal, že rizikem je již oddělování Kamby od skupiny, vysoce rizikový bude i zákrok ošetřovatelů a lékařů. Primárním cílem zůstává zdraví
Kamby.
    První příznaky porodu se u Kamby objevily přibližně ve dvě hodiny ráno. V 07:30 byly patrné v rodidlech samice pánevní končetiny mláděte. Do této doby
probíhal porod v pořádku a Kamba vytlačovala mládě ven. V 08:15 vytlačila i pupeční šňůru, kterou ale přetrhla. Od tohoto okamžiku bylo mládě uvnitř Kamby
bez přísunu kyslíku, a je tedy s největší pravděpodobností mrtvé, uvedl Kahle.
    Ošetřovatelé i poté stále věřili, že Kamba plod vytlačí sama a do porodu nezasahovali. Chtěli, aby se celý proces uskutečnil co možná nejpřirozeněji.
    Očekávaný porod druhé gorily v Čechách napíná už několik týdnů stovky Čechů, kteří den co den u internetu čekají, až Kamba porodí v přímém přenosu.
Narození mláděte je možné sledovat na stránkách
www.rozhlas.cz/odhaleni,
zájemců je ale zřejmě tolik, že server je přetížený a již nejde otevřít. Pavilon goril je pro dnešní den pro veřejnost uzavřen.
    Kamba je nejstarší členkou pražské gorilí rodiny. Patří k posledním gorilám v evropských zoo, které přišly na svět ve volné přírodě. Narodila se v roce
1972 v Africe, nejspíš v kamerunských pralesích. Jako dvouleté mládě ji odchytili obchodníci se zvířaty. Většinu života prožila v zoo ve východoněmeckém
Lipsku.
    Březí se Kamba poprvé stala až ve 35 letech, a to díky samci Richardovi, který do Prahy přicestoval na podzim roku 2003. V současnosti patnáctiletý
rodák z Frankfurtu nad Mohanem je i otcem první gorily narozené v Česku, nyní dvouleté Moji. Další přírůstek čeká gorilí tlupu v květnu, kdy má své druhé
mládě přivést na svět matka Moji Kijivu.

https://www.rozhlas.cz/odhaleni/live/?video=1&kvalita=f&format=wm

https://www.zoopraha.cz/

 

 Sweet Dream grafika Sweet Dream grafika Sweet Dream grafika

  Praha 11. dubna (ČTK) - Dlouho očekávaný porod pětatřicetileté gorilí samice Kamby v pražské zoo se dnes zkomplikoval, mládě zahynulo a ošetřovatelé
museli zachraňovat život samice. Kamba totiž překousla při porodu pupeční šňůru, a přerušila tak mláděti přívod kyslíku. Protože se ani po několika hodinách
nepodařilo gorile mrtvý plod porodit, ošetřovatelé s lékaři ji uspali a poté plod odebrali.
    Odpoledne uspanou Kambu převezli do veterinární ordinace v zoo a tým lékařů se přes hodinu pokoušel uvolnit mládě z jejího těla. "Během zákroku se ukázalo,
že plod byl v děloze zcela zaklíněn a nebylo možné, aby ho Kamba porodila sama," sdělil ČTK mluvčí zoo Vít Kahle. Lékaři se snažili plod uvolnit bez operace,
což se jim podařilo. Zákrok byl přesto náročný, Kambě se během něj zastavilo srdce a lékaři ji museli resuscitovat.
    Od 17:00 je Kamba v oddělené ložnici v zázemí pavilonu a její stav je stabilizován, doplnil mluvčí. Vrchní ošetřovatel pavilonu goril Marek Ždánský
bude situaci v pavilonu a zdravotní stav Kamby kontrolovat celou nadcházející noc.
    Riskantní nebyl jen zákrok, ale už i snaha oddělit Kambu od ostatních goril ve skupině a uspat ji. Odborný tým tvořil vedle pracovníků zoo i humánní
gynekolog, neonatolog a anesteziolog.
    První příznaky porodu se u Kamby projevily přibližně ve dvě hodiny ráno. V 07:30 se objevily končetiny mláděte a porod pokračoval v pořádku. V 08:15
ale Kamba vytlačila i pupeční šňůru, kterou přetrhla. Od tohoto okamžiku bylo mládě uvnitř Kamby bez přísunu kyslíku. Ošetřovatelé i poté stále věřili,
že Kamba plod vytlačí sama a do porodu nezasahovali. Chtěli, aby se celý proces uskutečnil co možná nejpřirozeněji. K zákroku se rozhodli kolem poledne.
    Očekávaný porod druhé gorily v Čechách napínal několik týdnů tisíce Čechů, kteří den co den u internetu čekali, až Kamba porodí v přímém přenosu. Narození
mláděte bylo možné sledovat na stránkách
www.rozhlas.cz/odhaleni,
server byl ale přetížený.
    "Jenom od sedmi ráno do jedné hodiny odpoledne porod sledovalo 30.000 lidí," řekl dnes ČTK Filip Rožánek z Českého rozhlasu Online.
    Mluvčí ČRo Online Petra Hanzelková ČTK sdělila, že přímý přenos z pavilonu goril na internetových stránkách bude pokračovat i nadále. Kamery však budou
v následujících týdnech ovládány jen v pracovních dnech mezi 10:00 a 14:00.
 

 

Meč


10.jpg

Meč je jednou z nejstarších zbraní. Slouží především jako zbraň sečná, ale i bodná. Meč byl jednou z hlavních osobních zbraní po celý starověk a středověk. Až na přelomu středověku a novověku začal být vytlačován palnými zbraněmi.

Vyrábí se z kovů a jejich slitin. Meč byl mnoho set let považován za prestižní zbraň, jejíž vlastnictví bylo v mnoha ohledech považováno za výsadu. Meč se typicky skládá ze dvou částí – čepele a jílce.

Čepel je zpravidla zakončena hrotem (někdy zakulaceným), má velké rozpětí délky i šířky a zpravidla nebývá nijak zdobena. U evropských mečů má zpravidla charakteristický tvar a podélně jí prochází „žlábek“, o kterém se často tvrdí, že měl lépe odvádět krev, ale hlavně tento žlábek sloužil ke zpevnění čepele v ohybu a k jejímu odlehčení. Čepel bývala ve všech kulturách vyráběna z nejkvalitnější ocele a byla velmi nákladná, ačkoliv zejména v Evropě existovaly i sice o něco méně kvalitní, avšak levnější meče pro hromadnější použití (např. běžné vojsko). Pro lepší meče se používala čepel vyráběná pouze v několika střediscích. Mečíři si své umění předávali z generace na generaci a své technologie tajili před konkurencí. Povolání mečíře bylo velmi ceněné.

Jílec se skládá zpravidla z křížové záštity (u některých mečů nemusí být), rukojeti a hlavice (u některých mečů nemusí být). Všechny části jílce bývaly často nákladně zdobeny. Rozpětí jejich velikosti je také značné, běžně se používaly jílce od velikosti 15 centimetrů až do jílců přesahující metr. Křížová záštita tvoří předěl mezi čepelí a rukojetí. Původně se jednalo o krátký, rovný prut. Později došlo k většímu propracování, jak z hlediska funkce, tak i z hlediska zdobení. Záštita se během vývoje na koncích ohnula směrem ke hlavici rukojeti a vytvořila tak zvanou protizáštitu. Záštita znemožňovala ztrátu kontroly nad rukojetí, ale také chránila ruku před zraněním. Rukojeť je místo za záštitou, určené k držení meče, rukojeti bývaly často hodně a draze zdobeny, na jejich výrobu se používaly různé materiály. Hlavice je zakončení jílce, bývala také zdobena a její primární funkce je vyvažovací.


Photobucket

 

Přišlo mi mejlíkem...:))

Vybrala jsem jen to nejdůležitější...:))

 

MySpace Layouts

 

1.jpg

MySpace Layouts

2-1.jpg

MySpace Layouts

3.jpg

MySpace Layouts

4-1.jpg

MySpace Layouts

5.jpg